E. Kruk: Ponad 3/4 rynku prasy w Polsce ma kapitał zagraniczny

media r.jpg

Ponad 3/4 rynku prasy w Polsce znajduje się w rękach kapitału zagranicznego – powiedziała poseł Elżbieta Kruk. Członek Rady Mediów Narodowych była gościem sobotniego programu „Polski Punkt Widzenia” w Telewizji Trwam.

Polityk podała dane z 2014 roku z których wynika, że  prasę w większości zdominował kapitał niemiecki. Wymieniła też poszczególne sektory tego rynku, m.in. prasę regionalną, w której prym wiedzie grupa wydawnicza Polska Press. Posiada ona niemal 95 proc. dzienników i tygodników wraz z elektronicznymi wydaniami.

 

Poseł Elżbieta Kruk zwróciła uwagę, że na zakup Polsce Press mediów regionalnych zezwolił w 2013 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– W wyniku tej decyzji – i jeszcze późniejszych zakupów – doszło właśnie do aż takiego zachwiania. Debata o tym się już zaczęła, trochę ta świadomość się zbudowała. Bo tutaj jest ważne, żeby była ta świadomość: kto jest właścicielem, dostarczycielem tej informacji. Sama świadomość już jest istotna w takiej sytuacji. Mało np. w debacie publicznej poruszany jest temat tego rynku magazynów tzw. wolnego czasu. Tam w ogóle nie ma kapitału polskiego. Tam jest tylko „Źródło” w rękach polskich, a wszelkie inne kobiece magazyny: „Pani”, „Twój styl”, „Dobra rada”, kulinarne – to wszystko jest w rękach – głównie – kapitału niemieckiego, trochę jest szwajcarskiego. Magazyny młodzieżowe, telewizyjne, komputerowe, motoryzacyjne – tutaj gdzieś straciliśmy ten rynek zupełnie – powiedziała Elżbieta Krók.

Polityk dodała również, że z kolei w przypadku dwóch największych nadawców radiowych, czyli RMF FM i Radia ZET również mamy do czynienia z obcym kapitałem. RMF FM ma kapitał niemiecki, a Radio ZET – francuski.

źródło: radiomaryja.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ