Prokurator kompromituje się ws. Amber Gold?

prokuratura nowa_2.jpg

Prokuratorzy przesłuchiwani przez komisję ds. Amber Gold miewają kłopoty z pamięcią. Są i tacy, którzy w ogóle nie mieli świadomości, jaką wagę i rozmiary osiągnęła afera. Ten drugi przypadek reprezentuje prokurator Jacek Radoniewicz, który z rozbrajającą szczerością oznajmił, że nie miał „świadomości medialności tej sprawy”, bo od lat nie ogląda telewizji…

Trwają kolejne przesłuchania przed sejmową komisją śledcza ds. wyjaśnienia afery Amber Gold. We wtorek jako pierwszy na pytania odpowiada były rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Generalnej Jacek Radoniewicz. Ma on m.in. wyjaśnić kwestie dotyczące postępowań dyscyplinarnych dla prokuratorów, którzy prowadzili w Gdańsku sprawę piramidy finansowej.

 

Pierwsze sygnały, które dotyczyły postępowań wyjaśniających dotarły do mnie w związku z tym, że dotarły do mnie z Gdańska odpisy postanowień o wszczęciu postępowań wyjaśniających. (…) W przypadku wpływu takich postanowień o wszczęciu zapoznałem się z postępowaniami. Jeśli miałem uwagi, to telefonowałem lub – jeśli były bardziej istotne – przygotowywałem pismo. Nie pamiętam kolejności wniosków, które zaczęły do mnie spływać. Miałem zastrzeżenia do tych czterech postanowień o wszczęciu. Dotyczyły prokuratorów Majstrowicz, Kijanko, Niesiołowskiego, Borkowskiej. Od razu rzuciły mi się w oczy pewne niedoskonałości tych opracowań, o czym mówiłem Seremetowi 

– opowiadał Radoniewicz.

Poseł Jarosław Krajewski wskazywał na to, że klienci Amber Gold wpłacili 160 mln w trakcie trzech miesięcy, gdy prokuratura w Gdańsku nie podjęła działań. – Zgadza się pan z niską społeczną szkodliwością czynu prokurator Borkowskiej? Podtrzymuje pan, że nie było powodu do wniesienia kasacji? – dopytywał poseł. – Tak, to była niska szkodliwość czynu – stwierdził Radoniewicz. 

Kiedy z kolei przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann zapytała prokuratora, czy kiedykolwiek poprosił o akta dotyczące Amber Gold, ten odpowiedział, że akta nie były mu potrzebne. – Schodziłem czytać je dwa piętra niżej – oświadczył. 

Ciekawe było też jego stwierdzenie na temat wagi sprawy Amber Gold. – Nie miałem świadomości medialności tej sprawy. Telewizji od kilku lat nie oglądam – powiedział. 

niezalezna.pl - strefa wolnego słowaW końcu Radoniewicz poprosił o przerwę. Po wznowieniu przesłuchania prokurator nadal w podobny sposób odpowiadał na pytania. –Zadawanie panu kolejnych pytań nie ma sensu – zauważyła Małgorzata Wassermann. 

 

Interesujące były również odpowiedzi Radoniewicza na pytania posła Tomasza Rzymkowskiego. Parlamentarzysta zapytał, czym się różni koleżeństwo od kolesiostwa. – W przypadku koleżeństwa relacje nie mają wpływu na merytorykę i orzeczenia, pracę. Kolesiostwo to odwrotność – odparł prokurator. Kiedy Rzymkowski zapytał, dlaczego prokuratorzy nie interesują się rzeczywistością w Polsce, usłyszał w odpowiedzi: – Wynika to z awersji do polityki. Chronicznie nienawidzimy polityki. Organicznie boimy się powiązań z polityką.

Niedługo po tym oświadczeniu poseł Pięta spytał go, czy był kiedyś członkiem jakiegoś organu politycznego. – Tak, PZPR – odpowiedział Radoniewicz. – Kiedy nabył pan awersji do polityki? – dopytał Stanisław Pięta.

źródło: niezalezna.pl 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ