Weekend zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

zakonczenie-esk_3.jpg

Zbliża się koniec roku, w którym Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Weekend zamknięcia obchodzić będziemy 15-18 grudnia. W programie multiwidowisko „Niebo” w Hali Stulecia i mnóstwo wydarzeń rozgrywających się w całym mieście.

„Niebo” w Hali Stulecia

Ceremonią zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 będzie multiwidowsko „Niebo” przygotowane w Hali Stulecia przez Chrisa Baldwina, kuratora ds. performance. Będzie można zobaczyć je 17 grudnia o godz. 14.30 i 19 oraz 16 grudnia w czasie otwartej próby generalnej.

– Wystąpi ponad 200 wykonawców, w tym orkiestry z Polski i Izraela. Najmłodsza artystka ma 2 lata, a najstarsza 87 lat – mów Chris Baldwin. – Najbardziej mnie cieszy, ze w widowisku występują zwykli mieszkańcy Wrocławia – podkreśla. – Opowiemy wspólnie historię miasta XX wieku, na którą złoży się niezwykła gra świateł i dźwięku. Naszym głównym zadaniem jest wciągnięcie widzów w środek widowiska, w którym obok muzyków pojawią się też duchy Wrocławia, które otwierały ESK 2016. Jednak najważniejsi są mieszkańcy, to oni będą opowiadać historię – uważa Baldwin.

Ostatnia pula bezpłatnych wejściówek będzie do odebrania 12 grudnia w Imparcie i w Barbarze. 

„Trubadur” i Dni otwarte dla sztuki

Europejską Stolicę Kultury można pożegnać także z Operą Wrocławską, która w weekend zamknięcia (16-18 grudnia) wystawia premierowo „Trubadura” Giuseppe Verdiego w reżyserii łotewskiego twórcy Andrejsa Żagarsa z Łotewskiej Opery Narodowej. – Ten spektakl ma też wymiar symboliczny, bo rozpoczyna erę koprodukcji Opery Wrocławskiej, poza tym Ryga była Europejską Stolicą Kultury w roku 2014 i wtedy też obyła się tam premiera „Trubadura” – przypomina Ewa Filip z Opery Wrocławskiej.

Poza tym 16, 17 i 18  grudnia będzie można zajrzeć za kulisy Opery Wrocławskiej o odwiedzić miejsca zwykle niedostępne dla widzów. Na nietypowy spacer po Operze można zapisywać się w Infopunkcie przy Operze. Grupy max. 50 osobowe będzie oprowadzać Adam Frątczak. Natomiast w foyer Opery oglądać będzie można do końca stycznia wystawę poświęconą realizacjom operowym Ewy Michnik, dawnej dyrektor Opery Wrocławskiej. 

W weekend zamknięcia będzie można wziąć udział w Dniach otwartych dla sztuki. Za darmo będzie można zwiedzać „Photography never dies” na Dworcu Głównym PKP, ekspozycję stałą w Centrum Historii Zajezdnia oraz „Lwów. 24 czerwca 1939. Miasto, Architektura, Modernizm” w Muzeum Architektury. Wystawę sztuki współczesnej „Summer Rental” będzie można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł za symboliczną opłatą.

Muzyka na zakończenie

Dwa muzyczne festiwale – Festiwal Przyjaźni i WROsound wybrzmią także w ten grudniowy weekend.

– Podczas Festiwalu Przyjaźni będziemy świętować nasze 15 urodziny, na które wszystkich serdecznie zapraszamy – mówi Maciek Wasio, lider OCN (dawniej Ocean). Z okazji jubileuszu zespołu w Hali Orbita wystąpi wielu znakomitych wykonawców. – Łączą nas więzi towarzyskie i muzyczne – dodaje Wasio. Na scenie w Hali Orbita wystąpią m.in. Happysad, Raz Dwa Trzy i Muchy. – Wystąpią z nami goście specjalni Lech Janerka, Monika Borzym, Olaf Deriglasoff oraz lider Jamal – Tomasz „Miodu” Mioduszewski – zapowiada Maciek Wasio. Festiwal Przyjaźni odbędzie się 15 grudnia w Hali Orbita.

Muzycznie można też żegnać ESK w Imparcie w czasie festiwalu WROsound (15-17 grudnia). W tym roku obok debiutantów z Wrocławia i krajów leżących nad Odrą pojawią się tacy wykonawcy jak Pink Freud, Christain Loffer& Moha, Legendarny Afrojax oraz We Draw A. – WROSound to festiwal dla tych, którzy są otwarci na nowe dźwięki – mówi Łukasz Głośny z WROSound.

W programie zamknięcia znalazły się też wystawa i performance A-I-R Wro, występ Chóru Komentujących Wrocławian (18 grudnia, godz.16 w Teatrze Muzycznym Capitol) oraz teatry uliczne i warsztaty dla dzieci.

ESK od kuchni

W weekend zamknięcia wrocławskie restauracje i kawiarnie serwują potrawy z Wrocławskiej Książki Kucharskiej. W menu znajdą się przekąski, dania główne i desery, które zaproponowali sami wrocławianie. Będzie m.in. pasta jajeczna Dziadka Karola, Cesarski Przysmak, Śląskie Niebo, Kiesełyci z ziemniakami. Dań będzie można spróbować n.in. w Restauracji Jasna, La Maddalena, Mleczarnia, Szynkarnia, Machina Organika, Bema Cafe, Etno Cafe Okrąglak, Mama Manousch, Etno Cafe Ovo, Nadodrze Cafe Resto Bar, Etno Cafe Pasaż Grunwaldzki i Olszewskiego 128.

ESK w plenerze

Wiele wydarzeń na pożegnanie ESK we Wrocławiu zaplanowano w plenerze. Będzie można powędrować Ścieżką Światła. Bulwar Dunikowskiego na czas Weeekendu Zamknięcia ESK po zmroku ozdobiony będzie malowniczym oświetleniem. 

W sobotę i niedzielę na kolorową paradę zaprasza Latający cyrk Kliniki Lalek. Pochód lalek i aktorów rozpocznie się przy Barbarze, a zakończy się przy pomniku Szermierza występem wielkich żyraf i słoni z Cyrku bez przemocy. 

Teatr Snów z Gdańska opowie niesamowitą historię mężczyzny chodzącego na szczudłach. Jego perypetie będzie można oglądać na placu przed Dworcem Głównym PKP. 

Na wrocławskich ulicach będzie można spotkać lwowskich kolędników spacerujących z gwiazdą, którzy będą zapraszać do wspólnej zabawy wrocławian. 

„Słuchowisko” literackie

Europejska Stolica Literatury zaprasza wrocławian w niedzielę o godz. 16 na wspólne słuchanie i czytanie tekstów Sławomira Mrożka z udziałem Małgorzaty Foremniak, Arkadiusza Jakubika i Roberta Więckiewicza w Hali Stulecia. Publiczność też będzie mogła czytać z aktorami – przyjmie rolę chóru, którego kwestie będą wyświetlane na ekranie. – Nikogo oczywiście nie zmuszamy do czytania, kto chce tylko słuchać, jest oczywiście mile widziany – mówi Irek Grin, kurator ESK ds. literatury. 

Silent Disco

W Hali Stulecia w sobotę będzie można potańczyć w ciszy. Na Silent Disco zagrają Nogaś, Obszańska i Szydłowska. – Mamy do dyspozycji 2300 słuchawek, wypożyczyliśmy je z instytucji z całej Polski – mówi Krzysztof Maj, dyrektor ESK.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ