Dr Z. Kuźmiuk: Pakiet wierzycielski na poprawić sytuację dot. zatorów płatniczych

kasa domena 2.jpg

Zmorą polskiej gospodarki są zatory płatnicze. […] Często jest tak, że towary i usługi trafiają do firm niesolidnych albo mających kłopoty finansowe. W związku z tym jest ogromny problem z odzyskaniem pieniędzy za dostarczony towar.Pakiet wierzycielski ma poprawić tę sytuację – powiedział dr Zbigniew Kuźmiuk. Ekonomista i europoseł PiS w audycji „Aktualności dnia” wyjaśnił podstawowe założenia przygotowanego przez resort rozwoju tzw. pakietu wierzycielskiego.

Jak wskazywał dr Zbigniew Kuźmiuk, bardzo ważnym elementem pakietu wierzycielskiego jest stworzenie Rejestru Należności Publiczno-Prawnych.

– Głównym instrumentem, który ma zostać zastosowany, jest właśnie wprowadzenie rejestru należności publiczno-prawnych, czyli po prostu listy dłużników, którzy są winni państwu podatki, ZUS-owi składki, różnego rodzaju obciążenia. […] Jeżeli ten rejestr już będzie obowiązywał, to będą umieszczane tam firmy bądź osoby fizyczne, które takie zaległości wobec państwa mają. To będzie sygnał dla przedsiębiorców (ponieważ to będzie jawne), żeby tego rodzaju firmom po prostu nie sprzedawać towarów z odroczonym terminem płatności – wyjaśnił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Europoseł PiS przypomniał, że Sejm przyjął już pierwszą z ośmiu ustaw, która ma ułatwić działalność przedsiębiorcom. W ustawie uregulowano m.in. sposób rozstrzygania wątpliwości podatkowych.

– Chodzi m.in. o tzw. indywidualne interpretacje podatkowe. Bardzo często podatnicy, jeżeli chodzi o podatki, mają różnego rodzaju wątpliwości i teraz była możliwość zapytania Urzędu Skarbowego o interpretację – jak się w określonej sytuacji zachować. Takie interpretacje były wydawane, z tym że one często różniły się, bo wydawały je urzędy skarbowe na terenie kraju. Jeden urząd podchodził tak, inny inaczej. Poza tym trzeba byłoby na nie bardzo długo czekać. Teraz takich indywidualnych interpretacji podatkowych już nie będzie. Podatnicy będą mogli korzystać z tzw. utrwalonej praktyki interpretacyjnej, a właśnie minister rozwoju zobowiązał się wręcz, że na stronach resortu finansów będą wyjaśnienia najbardziej skomplikowanych spraw podatkowych. Jeżeli podatnik oprze się na takiej interpretacji opublikowanej w internecie, to nawet gdyby kontrola skarbowa miejscowego urzędu miała jakieś wątpliwości, to będzie obowiązywało to, co ustalił wcześniej minister finansów – wskazywał dr Zbigniew Kuźmiuk.

Kolejną zmianą zawartą w uchwalonej przez Sejm ustawie jest likwidacja zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – zaznaczył ekonomista.

– Druga ważna regulacja o charakterze trochę administracyjnym, trochę podatkowym, dotycząca głównie małych firm, to jest likwidacja zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dla przedsiębiorców zatrudniających poniżej 50 osób oraz regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania. […] Dla małych firm będzie to spore uproszczenie –podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista zwrócił uwagę, że Sejm wkrótce zajmie się pozostałymi ustawami dotyczącymi przedsiębiorców.

– Tych kolejnych uproszczeń ma być około 80. Ustaw ma być dokładnie osiem. Wszystkie one mają zostać przesłane do Sejmu w najbliższym czasie, uchwalone tak, żeby to zmienione prawo obowiązywało już do wiosny przyszłego roku – powiedział europoseł PiS.

źródło: radiomaryja.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ