„Nigdy nie złożyli broni” – prof. Cenckiewicz o Bohaterach, którym Polska oddała hołd

matuszewski.jpg

Proszę spojrzeć na tą z pozoru smutną chwilę jako na coś optymistycznego. Upominamy się o wszystkie tradycje walki o wolną Polskę. To jest chwila, która niejako łączy wszystkie wysiłki Polaków walczących w XX wieku o niepodległość Polski – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz podczas uroczystości pogrzebowych płk. Ignacego Matuszewskiego i mjr. Henryka Floyar-Rajchmana.

– Matuszewski marzył o służbie w wojsku, marzył o niepodległej Polsce jeszcze przed I wojną światową. Rajchman walczył w I Brygadzie Legionów komendanta Piłsudskiego. Później walczyli w wojnie 1920 r. Walczyli przez cały okres międzywojenny, by Polska była silna i nowoczesna. Walczyli o Polskę w 1939 r., walczyli o Polskę przez cały okres II wojny światowej. Może najbardziej to jest okres w ich życiu niedoceniany – mówił dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.

 Nigdy nie złożyli broni. Nawet w sensie symbolicznym łączymy się z tą niesamowitą wielką tradycją walki kraju w podziemiu, w Powstaniu Warszawskim – powiedział historyk.

 Na tym samych Powązkach leży ukochana córka, jedyne dziecko Ignacego Maruszewskiego, Ewa Matuszewska ps.”Mewa”, która w ostatnich dniach powstania we wrześniu 1944r., oddała życie za Polskę – przypomniał Cenckiewicz.

– To jest ten dzień. Dziś realizujemy ten testament. Sztandary Rzeczpospolitej chylą się nad mogiłą naszych żołnierzy – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz.

 

Ten czas walki o Polskę na wygnaniu każe nam spojrzeć również na dzisiejszą uroczystość w kontekście ogromnego wysiłku, jakie poniosło wychodźstwo, poniosła Polonia amerykańska, zarówno w okresie II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu

– kontynuował prof. Cenckiewicz.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ