HISTORIA PRZYJAŹNI POLSKO-NORWESKIEJ

s2.jpg

W Centrum Historii Zajezdnia 13 grudnia została otwarta wystawa czasowa dotycząca niezwykłej historii przyjaźni polsko-norweskiej. Wziął w niej udział przewodniczący Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk Kazimierz Kimso.

W otwarciu wystawy uczestniczyła grupa przyjaciół „Solidarności” z Norwegii na czele z ambasadorem. Witał ich Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” Marek Mutor oraz organizator spotkania Aleksander Gleichgewicht.

Po wprowadzeniu stanu wojennego – nieoczekiwanie – jednym z pierwszych państw, które zaangażowało się w pomoc Polakom była Norwegia. Nasz kraj wspomagali zarówno zwykli Norwegowie, jak i bardzo znaczące postacie życia politycznego czy związkowego. Do organizacji Solidaritet Norge-Polen (Solidarność Norwesko-Polska) – w skład której weszło ponad dwieście organizacji związkowych – należało sto tysięcy osób zrzeszonych w kilkudziesięciu oddziałach rozsianych po całej Norwegii. Demonstracje, zbiórki pieniędzy, koncerty, imprezy popularyzujące Polskę i polską historię, działalność wydawniczo-informacyjna, prasa, paczki do Polski, akcje humanitarne i informacyjne, przede wszystkim wśród dziennikarzy i polityków norweskich, oraz inne przedsięwzięcia – jak na przykład adopcja więźniów politycznych – były prowadzone nieprzerwanie przez całą dekadę lat 80. XX wieku.

Ważną rolę w kontaktach Solidaritet Norge-Polen z Solidarnością odgrywał Wrocław. Po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, Wrocław stał się pierwszym miejscem w Polsce, gdzie pojawili się Norwegowie, ale tym razem już w innej roli – prowadząc z Polakami pierwsze wspólne przedsięwzięcia biznesowe.

Tego dotyczy wystawa “Pamiętajmy o Polsce. Solidarność Norwesko-Polska”. Można ją do 28 lutego 2017 r.

Foto Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ