Student z Wrocławia zwycięzcą konkursu NASA!

mars.jpg

Student z Wrocławia, Mateusz Pitura, zajął pierwsze miejsce w organizowanym przez NASA konkursie na stworzenie mapy jednej ze stref eksploracji na Marsie. Projekt Polaka będzie pomocny dla przyszłych astronautów.

Mateusz Pitura jest studentem V roku geologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Zdecydował się on na wzięcie udziału w prestiżowym konkursie organizowanym przez NASA, a także Międzynarodowe Stowarzyszenie Kartograficzne – Komisję Kartografii Planetarnej, który zakładał stworzenie mapy jednego z 47 obszarów eksploracyjnych na Marsie. Jeden z tych obszarów ma być w niedługiej przyszłości odwiedzony przez człowieka.

Mapy będą pomocne dla przyszłych astronautów podczas wykonywania prac terenowych. W ramach konkursu do mapy należało dołączyć metodykę jej wykonania oraz opis.

Stworzenie mapy zajęło Mateuszowi kilka miesięcy. Zdecydował się on na zobrazowanie rejonu Marsa nazywanego Hebrus Valles. W przyszłym roku Mateusz Pitura wystąpi z referatem podczas 28. Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej w Waszyngtonie.  

Źródło: uni.wroc.pl / telewizjarepublika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj