Wystawa o Kardynale Wyszyńskim w Powiecie Jaworskim

14082.jpg

W związku z sympozjum naukowym, które z okazji 60-lecia Ślubów Jasnogórskich w Powiecie Jaworskim odbyło się niedawno w PCKZiU, w auli szkoły przy ul. Wrocławskiej pojawiła się wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia.

– Wczoraj minęła 35 rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z okazji tej rocznicy w kościele św. Marcina została odprawiona Msza św. za ofiary stanu wojennego. Dzisiaj chcemy natomiast zaprosić wszystkich na znajdującą się w PCKZiU w Jaworze wystawę dotyczącą posługi i działalności księdza Prymasa Wyszyńskiego, bez którego nie byłoby milenium chrześcijaństwa w Polsce w 1966 roku. Bez działalności Prymasa Wyszyńskiego na Stolicy Piotrowej nie zasiadłby Karol Wojtyła, wreszcie nie byłoby tryumfalnej pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 roku, po której w 1980 roku powstał wielomilionowy ruch społeczny Solidarność. Stąd gorąco zapraszam na wystawę, na której prezentowane są unikatowe zdjęcia. Tę wystawę urzyczył nam Instytut Prymasowski w Częstochowie – mówi wicestarosta Arkadiusz Baranowski.

Wystawa prezentowana będzie w placówce do końca bieżącego roku kalendarzowego. Na co dzień służy lekcjom historii i pogadankom dotyczącym życia Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego i wychowaniu w wartościach, którymi kierował się Prymas Tysiąclecia.

– Myślę, że jest to postać ważna w historii Polski, w historii Kościoła w Polsce i historii naszego narodu. Chcę przypominać tę postać dla młodzieży. Chcę, aby pamiętali te wydarzenia, choć może nie żyli w ich czasach. To jest historia, na której wyrośliśmy. Prymas stał zawsze za narodem, bronił godności każdego człowieka, bronił godności życia ludzkiego. Tych wartości, o które znowu niestety musimy walczyć. Warto przypominać takich bohaterów jak Prymas Tysiąclecia – dodaje ks. Tomasz Bunikowski.

źródło: dolny-slask24h.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ