Pociąg do kultury Berlin-Wrocław do końca 2018 roku

pociagi dolny slask.jpg

Dobra wiadomość dla pasażerów podróżujących z Berlina do Wrocławia tzw. Pociągiem do Kultury na wydarzenia związane z ESK 2016. Mimo, że Wrocław z końcem tego roku przestanie być Europejską Stolicą Kultury 2016, pociąg będzie kursował dłużej, aż do końca 2018 r., a nie jak zakładano do 8 stycznia 2017.

Poinformowano o tym na specjalnym spotkaniu, 17 grudnia na Dworcu Kolejowym Wrocław Główny, tuż przed przyjazdem tego właśnie pociągu z Berlina.  W spotkaniu na peronie wział udział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Thomas Dill – dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem Regionalnym i Jakością VBB, Jerzy Michalak – członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Grzegorz Roman, doradca prezydenta ds. transportu aglomeracyjnego. Wszyscy równo podkreślali, że to bardzo dobra wiadomość zarówno dla pasażerów z Niemiec, jak i dla Wrocławia. – Bardzo się cieszymy, że Pociąg do Kultury będzie kursował dalej i że cieszył się takim zainteresowaniem – mówił Rafał Dutkiewicz. 

Sukces pociągu 

Połączenie było tak oblegane, że trzeba było dostawić dodatkowe składy. – Nieśmiało szacowaliśmy, że przyjedzie nim ok. 145 osób , a tymczasem trzeba było dostawić dodatkowe wagony i to jeszcze było za mało – opowiada Grzegorz Roman. Latem (lipiec-sierpień) za względu na bardzo wysoką frekwencję, Niemcy podstawili 21 dodatkowych autobusów dla pasażerów.

W  grudniu rozkład jazdy został dopasowany specjalnie do dni świątecznych. 

O tym, jak duże było zainteresowanie podróżnych pociagiem, świadczą liczby. Dotąd z Pociągu do Kultury skorzystało 22 tys. osób, a do końca roku pojedzie nim łącznie 24 tys. podróżnych.  – A to przekłada się na pieniądze, które przyjezdni zostawiają we Wrocławiu, średnio jest to 100 euro na osobę, wystarczy więc pomnożyć przez 24 tys.  – dodał Jerzy Michalak. 

Dla przypomnienia. Miasto Wrocław przy współpracy z władzami Berlina i Brandenburgii 30 kwietnia br. uruchomiło specjalne weekendowe połączenie kolejowe pomiędzy oboma miastami, dzięki któremu turyści z Niemiec mogli przyjeżdżać na wydarzenia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Pociąg kursuje między Berlinem, Cottbus i Wrocławiem. Połączył Brandenburgię i Dolny Śląsk. Bilet w jedną stronę kosztuje tylko 19 euro. Podczas 4-godzinnej jazdy prezentowany jest jedyny w swoim rodzaju niemiecko-polski program kulturalny. Na pokładzie pociągu znajdują się na stałe fragmenty wystawy „Breslau/Wrocław. Gesichter einer Stadt/Obliczamiasta” oraz mobilna biblioteka, do tego dochodzi różnorodny program. 

Międzynarodowe połączenie miało zachęcać głównie do turystyki kulturalnej, bo motorem napędowym były wydarzenia ESK 2016 odbywające się we Wrocławiu. Pociąg okazał się jednak sukcesem też na innych polach, wiec samorządowcy z Niemiec i Polski zapowiadali wiosną walkę na wyższych szczeblach, aby połączenie było na stałe. 

Plany co do pociągu

Połączenie będzie finansowane wspólnie przez landy Berlin i Brandenburgia oraz Deutsche Bahn. Planowane są zmiany składu kolejowego, usług i oferty taryfowej: program kulturalny ma w dalszym ciągu stanowić część oferty. Pociąg będzie też kursował trochę inaczej. Będzie wyjeżdżał z Berlina wcześniej i kursował do Wrocławia przez Zieloną Górę (teraz jeździ przez Żary i Żagań). Celem jest też skrócenie czasu przejazdu, który obecnie wynosi 4 godziny i kilkanaście minut.

Pociąg kursuje w każdą sobotę i niedzielę rano o godz. 8.31 ze z Berlina, dociera do Wrocławia  ok. godz. 13.00. Powrotne połączenia odchodzą z Wrocławia w sobotnie wieczory i niedzielne popołudnia.

Więcej na temat Pociągu do Kultury tutaj oraz na www.berlin.breslau, www.bahn.de.

źródło: wroclaw.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ