Oława: Ratusz planuje podwyżki cen wody a radni protestują

olawa.jpg

Radni z Prawa i Sprawiedliwości w Oławie organizują protest przeciwko planowanym podwyżkom cen wody. W ich komunikacie czytamy:

W związku z planowanymi przez rządzącą koalicję podwyżkami opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków na 2017 rok,  po  przeanalizowaniu projektu uchwały, uważamy, że podwyżka jest nieuzasadniona! Działalność ZWiK w Oławie jest często opisywana w lokalnych mediach i budzi wiele kontrowersji – przegrane sprawy sądowe, słynny „kolorowy samochód”, wyniki kontroli NIK i wiele podobnych. Prosimy zatem aby Państwo zaapelowali do Radnych z innych ugrupowań aby poparli nasz wniosek. Wystarczy aby zagłosowali „przeciw” uchwale, a opłaty pozostaną nie zmienione. 

    Radny dr Piotr Regiec podkreśla że :

 Zysk (miejskiej spółki) ZWiK wyniósł  w 2015 roku ok. 1,8 mln zł, w 2016 roku, do budżetu miasta wpłynęło z tego powodu ok. 1,5 mln zł. Prawdopodobnie w tym roku będzie podobnie. Pytania o to, czy wynagrodzenia Zarządu pokrywane są z tzw. działalności taryfowej (płacą mieszkańcy), czy tzw. poza taryfowej (zysk spółki) – pozostają bez odpowiedzi, jak zresztą wiele innych pytań.

Radni uważają, że opłaty powinny pozostać na niezmienionym poziomie, różnicę zaś można pokryć pośrednio z dywidendy ZWiK.

Według  dr. Krystiana Mieszkały, eksperta ds. budżetu i finansów, samorządy w spółkach miejskich szukają dodatkowych źródeł dochodu. W tym celu podnoszone są opłaty za świadczone usługi, następnie uzyskane środki transferowane są  do budżetu. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ