Wrocław: Budżet kultury na 2017

kasa.jpg

Ponad 120 milionów złotych miasto Wrocław zaplanowało w budżecie na kulturę w 2017 roku. – Pieniądze, które przeznaczamy na kulturę, są porównywalne od kilku lat – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia. Trwają prace nad Strategią Rozwoju Kultury we Wrocławiu 2020 plus.

– W ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury przygotowaliśmy w poprzednich latach dodatkowe 50 mln zł rezerwy budżetowej, która była przekazywana do Biura Festiwalowego w 2015 i 2016 roku – wyjaśnia Marcin Urban. – Natomiast podstawowy budżet na kulturę oscyluje od kilku lat wokół kwoty 120 mln zł, ale oczywiście może wynieść więcej, bo w ciągu roku dochodzą nowe wydatki, na które szukamy pieniędzy.

– Inwestujemy w kulturę na różnych polach. Po ESK pozostają nam takie instytucje, jak Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, przestrzeń wystawiennicza na Dworcu Głównym PKP, Klub Formaty na Muchoborze czy niebawem otwierane Muzeum Teatru – podkreśla Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM. – Staramy się decentralizować kulturę tak, jak życzą sobie tego mieszkańcy. Przygotowujemy właśnie dokument zawierający Strategię Rozwoju Kultury we Wrocławiu 2020 plus. Znajdą się w nim odpowiedzi na pytania mieszkańców i ludzi kultury o to, co po ESK 2016. Obok kwestii merytorycznych i finansowych, chcemy w nim zawrzeć ważne dla nas idee, jak prawo do wolności artystycznej i twórczej oraz prawo do uczestnictwa w kulturze. Na razie prowadzimy wstępne prace, będziemy tę strategię konsultować ze środowiskiem kulturalnym, dyskutować. Planujemy zakończyć nad nią prace w styczniu – mówi Jacek Sutryk.

– Z ESK narodziły się różne nowe projekty, rozpoczęła się dyskusja nad kształtem kultury Wrocławia – mówi Jarosław Broda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. – Odpowiadamy na postulaty mieszkańców, decentralizując kulturę. Na Psim Polu powstało Centrum Biblioteczno-Kulturalne Fama, na Muchoborze Klub Formaty, niebawem będzie budowany dom kultury na Nowych Żernikach, na Ołtaszynie, powstanie centrum biblioteczne w Lipie Piotrowskiej. Kultury nie kształtuje tylko samorząd. Przez ostatnie 10 lat powstało wiele ważnych projektów organizacji pozarządowych. Ich projekty są jak instytucje, które weszły już do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta. ESK pokazała aktywność różnych grup, różnych pokoleń i właśnie ich inicjatywy i pomysły chcemy wspierać – zapowiada dyrektor Broda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj