Służby przeglądają zbiór zastrzeżony IPN. Wiadomo, kiedy zostaną opublikowane pierwsze materiały

teczka.jpg
„Pierwszy wykaz tajnych materiałów zostanie opublikowany w drugiej połowie stycznia 2017 roku” – informuje Instytut Pamięci Narodowej.
 

Trwają intensywne prace związane z odtajnieniem dokumentów znajdujących się w wyodrębnionym tajnym zbiorze archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, który obecnie liczy 350,8 mb.

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej oraz Służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego od 16 czerwca br. dokonuje w IPN, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przeglądu dokumentów zgromadzonych w tzw. zetce. Dotychczas zweryfikowano 11 737 jednostek archiwalnych. Do przeglądu pozostało ich jeszcze 6859. Co do 6380 jednostek już sprawdzonych służby nie będą wnioskowały o nadanie im klauzuli tajności.

W związku z dużym zainteresowaniem opinii publicznej tymi zasobami w drugiej połowie stycznia 2017 r. IPN opublikuje na stronie internetowej wykaz dokumentów wyłączonych ze zbioru wyodrębnionego w roku 2016 r. – informuje na swojej stronie internetowej IPN.

 

Według wcześniejszych informacji, cały zbiór zastrzeżony zostanie udostępniony, kiedy służby dokonają przeglądu materiałów, stanie się to najpóźniej 31 marca 2017 roku.

źródło: Telewizja Republika

fot: youtube

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ