Wrocław: Pierwszy na świecie przeszczep ręki pacjentowi urodzonemu bez kończyny

reka.jpg

Piotr ma 32 lata i tyle lat musiał radzić sobie bez jednej dłoni. Urodził się z wadą. Teraz, dzięki zespołowi chirurgów z Adamem Domanasiewiczem na czele, ma szansę na życie z obiema dłońmi. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przeprowadzono pierwszą taką operację na świecie.

Operacje przeprowadzono kilkanaście dni temu. I już zaraz po wybudzeniu z narkozy pacjent mógł ruszać palcami. – Nie potrafię znaleźć słów, aby opisać to co czułem.  Przez całe swoje życie nie miałem dłoni. Pierwsze co zobaczyłem to nowa dłoń. Spełniło się moje największe marzenie – mówi wzruszony Piotr.

Pierwsza na świecie

Na cały świecie przeprowadzono 120 operacji przeszczepu ręki. Zawsze byli to ludzie, którzy stracili kończynę w wyniku urazu. Piotr jest pierwszym pacjentem który urodził się bez ręki. Jego mózg nigdy nie miał informacji o tym, że ma władną dłoń, że może poruszać palcami tej dłoni. Wszystkie mięśnie, nerwy i naczynia krwionośne nie funkcjonowały, jak w sprawnej kończynie. Jak się okazuje, mózg uczy się szybko, bo już po wybudzeniu pacjent mógł poruszać przeszczepioną dłonią.

źródło / foto wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ