MPK zamawia nowe tramwaje. Jest umowa

tranawaje wroclaw.jpg

MPK Wrocław korzysta z prawa opcji i dokupuje łącznie –  16 częściowo niskopodłogowych tramwajów firmy Modertrans, typu Moderus Beta. Trzy składy już są w produkcji i pojawią się na torach na początku 2017 roku. Na dostawę kolejnych 13 właśnie podpisano aneks do umowy. 

Producent będzie sukcesywnie dostarczał nowe pojazdy tak, aby wszystkie trafiły do Wrocławia do końca 2017 roku.

– Skorzystaliśmy z prawa opcji zakupu dodatkowych 16 tramwajów, uwzględnionego w kontrakcie z firmą Modetrans, która wygrała przetarg na dostawę tramwajów kupowanych za pieniądze jeszcze z poprzedniej perspektywy unijnej – wyjaśnia Jolanta Szczepańska, prezes MPK. – To pozwoliło nam, po zabezpieczeniu środków w budżecie Miasta, złożyć zamówienie bez dodatkowego postępowania przetargowego. Ponadto dzięki opcji mieliśmy zagwarantowaną bardzo dobrą cenę zakupu. Kwota  3.750 tys. zł za nowy tramwaj przy obecnym rynkowym poziomie cen jest bardzo atrakcyjna. 

Staramy się jak najszybszej wymienić wyeksploatowany i przestarzały tabor na nowy, aby zapewnić pasażerom coraz lepsze warunki podróży. Nowe tramwaje będą częściowo niskopodłogowe ze wszystkimi udogodnieniami dla osób niepełnoprawnych m.in. zapowiedziami wewnętrznymi i zewnętrznymi czy jaskrawymi wyświetlaczami informacji pasażerskiej. W taborze MPK jest obecnie jeszcze 130 tramwajów Konstal 105 Na i 105 NWr z  lat 1975 – 1991 – wszystkie są w stu procentach wysokopodłogowe, a ponad 30 z nich nie ma systemu zapowiedzi głosowych. To oznacza, że we Wrocławiu pasażerów wożą jeszcze tramwaje ponad 40-letnie, które trzeba pilnie wymienić. 

Zamówienie kolejnych Moderusów odbywa się w ramach  projektu modernizacji taboru tramwajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 w ramach środków unijnych, którego beneficjentem jest MPK Wrocław. Spodziewany poziom dofinansowania projektu przez Unię Europejską jest określony na 75 proc. 

To nie koniec planów zakupowych MPK

Na wyłonienie dostawcy kolejnych 40 sztuk, które planuje kupić wrocławskie MPK trzeba będzie jeszcze poczekać.

– To jakie tramwaje będziemy kupować w dalszej kolejności będzie zależało od cen oferowanych przez producentów w przetargu, który chcemy ogłosić w połowie przyszłego roku – mówi prezes Szczepańska. – MPK zamierza  kupić jak najwięcej tramwajów po jak najlepszej cenie, a jednym z kryteriów, które będzie decydować o ocenie ofert będzie m.in. jak największy udział niskiej podłogi przy zaoferowaniu  jak najatrakcyjniejszej ceny. 

Wszystkie  56 tramwajów  zakupionych  w ramach tego projektu ma trafić do Wrocławia do końca 2019 roku. Przypomnijmy też, że MPK chce pozyskać w przyszłym roku także 60 nowych autobusów.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj