OFE przechodzą do historii

kasa.jpg

Za ponad rok Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną istnieć. Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję co zrobić ze zgromadzonymi środkami. Większość środków OFE trafi  na indywidualne konta emerytalne Polaków – podało biuro prasowe MF w komunikacie.

75 proc. środków będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne. Środki te znajdą się na indywidualnych kontach emerytalnych w ramach III filaru. Pozostałe 25 proc. środków zgromadzonych w OFE zostanie przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a ich wartość zostanie zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS.

 

Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazło się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia. Chcemy też, żeby wypracowane przez nas rozwiązania w jak największym stopniu pracowały na rzecz rozwoju polskiej gospodarki 

– podkreślił Mateusz Morawiecki, przewodniczący KERM.

Pieniędzmi w funduszu nie będzie można wyciągnąć i dowolnie nimi dysponować. Jednak posiadacze kont będą mieli wpływ na to, jak są inwestowane.

 

Powyższa rekomendacja jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE, jaką w lipcu bieżącego roku zaprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki

– napisano w komunikacie.

W rekomendowanej Informacji Rady Ministrów wskazano na konieczność stworzenia powszechnych dobrowolnych pracowniczych programów kapitałowych w ramach III filaru systemu emerytalnego, opartych na automatycznym zapisie pracowników. Służyć ma to rozwojowi dobrowolnego kapitałowego systemu oszczędzania w Polsce, oraz długoterminowych produktów inwestycyjnych.

Zmiany mają wejść w życie od początku 2018 roku.

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj