Wrocławskie wigilie – największa na 1000 osób na pl. Solnym

wiglia-pl-solny-caritas-wroclaw-2016 (60).jpg

Wrocław wraz z partnerami – Caritasem Archidiecezji Wrocławskiej, Fundacją Antoni i Fundacją Sancta Familia zaprasza wszystkich potrzebujących na spotkania wigilijne. Świąteczny posiłek otrzyma ok. 1750 wrocławian. Oprócz prezentów, które dostaną wigilijni goście, Wrocław przekazał 1000 paczek najbardziej potrzebującym. Paczki przygotowała Caritas, a rady osiedli dostarczyły je mieszkańcom.

– Chcemy wesprzeć najbardziej potrzebujących wrocławian w tym pięknym, ale trudnym okresie, jakim są święta Bożego Narodzenia. Paczki, które trafiły do mieszkańców, z pewnością przydadzą się w święta, ale równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest podarowanie świątecznego klimatu, ciepła i chociaż odrobiny radości. Chciałbym, żeby te świąteczne spotkania stały się dla tradycją dla wszystkich wrocławian, zarówno tych, którzy pomoc otrzymują, jak i tych, którzy ją dają – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

24 grudnia – wrocławska Wigilia dla 1000 osób

24 grudnia, między godziną 10.00 a 12.00 największą miejską Wigilię wydała Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która na placu Solnym przygotowała spotkanie dla 1000 osób! Fundatorem wydarzenia było miasto, a partnerem AmRest. Metropolita Wrocławski, Arcybiskup Józef Kupny, złożył wrocławianom świąteczne życzenia i przełamał się opłatkiem z ubogimi.

– Życzę byście w czasie świąt doświadczyli miłości Boga i ludzkiej życzliwości – mówił abp Józef Kupny na Wigilii Wrocławian.

Na wrocławian czekało 6000 pierogów, 120 kg smażonej ryby, 400 litrów barszczu, 1000 bułek oraz 140 kg śledzi z cebulką. Ponad 200 kg kapusty z grzybami dostarczyła Kuchnia Charytatywna Franciszkanów we Wrocławiu – Karłowicach. Wrocławianie podzielili się świątecznymi wypiekami w ramach akcji „Upiecz dobro na Święta”.

 – W przygotowanie i obsługę wydarzenia zaangażowane było Wojsko Polskie z Wrocławskiego 10 Pułku dowodzenia oraz szereg wolontariuszy, m. in. z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży oraz harcerzy. Nie można też nie wspomnieć o podopiecznych wrocławskiej Caritas, osobach bezdomnych, które również czynnie włączyły się w przygotowanie Wrocławskiej Wigilii – dodaje Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Na scenie grano i śpiewano kolędy, wystąpiła m. in. przez folkowa kapela Gieni Dudki. Po złożeniu świątecznych życzeń wszyscy obecni mogli spróbować wigilijnych potraw: ryby, pierogów, barszczu i kapusty z grzybami.

– Na zakończenie, podobnie jak w ubiegłym roku, wręczyliśmy każdemu paczkę słodkich wypieków, daru solidarności wrocławian z najuboższymi – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

fot. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

24 grudnia – Wigilia przy ul. Monte Cassino 64

Ostatnie z trzech dużych spotkań zaplanowano również na 24 grudnia na godz. 12.00. Wigilia dla 250 osób organizowana na zlecenie miasta przez Fundację Sancta Familia odbędzie się przy ul. Monte Cassino 64, gdzie mieści się kuchnia charytatywna, świetlica środowiskowa, klub seniora i poradnia rodzinna. Na gości będzie czekać przystrojona sala oraz grupa zaprzyjaźnionych harcerzy-wolontariuszy, a także wigilijne dania – barszcz, ryby, pierogi z kapustą i grzybami, śledzie, tradycyjne świąteczne ciasta a na zakończenie spotkania – paczka. Chętni będą mogli wziąć udział we wspólnym kolędowaniu, modlitwie łamaniu się opłatkiem.

 

Paczki dla potrzebujących

Caritas i gmina Wrocław przygotowały 500 paczek dla osób na co dzień korzystających z jadłodajni Caritas. Będzie to dla tych osób szansa na godne spędzenia Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ 25 i 26 grudnia jadłodajnie wrocławskie nie pracują. W paczkach znalazły się konserwy, ser, kawa i herbata, cukier oraz coś słodkiego. Każdy z obecnych otrzymał również bochenek chleba. Paczki rozdawał Metropolita Wrocławski, ks. abp Józef Kupny.

200 tys. zł na paczki i spotkania

Wrocław we współpracy z organizacjami pozarządowymi przygotował dla najbardziej potrzebujących wrocławian spotkania wigilijne i 1000 dodatkowych paczek dystrybuowanych przez rady osiedli. Urząd Miejski Wrocławia oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przeznaczyli na paczki i spotkania ok. 200 tys. złotych.

20 grudnia – było pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie dla 500 osób organizowane przez Fundację Antoni odbyło się już 20 grudnia przy ul. J.Kasprowicza 26 (największa sala domu katechetycznego, rzymskokatolicka parafia św. Antoniego). W czasie Wigilii – potrzebujący, samotni, starsi – zostali ugoszczeni tradycyjnymi potrawami wigilijnymi, m.in.: zupą grzybową, tradycyjnym karpiem i rybą w ziołach, przygotowano także pierogi, uszka, ciasto, oraz paczki, które już dziś zostały zapakowane przez harcerzy. Dla chętnych było też wspólne kolędowanie, opłatek i modlitwa. Do wigilijnych gości trafiły również paczki, przygotowane przez parafie i firmy w ramach akcji „Boże narodzenie w pudełku po butach”. W organizacji spotkania pomagali liczni wolontariusze – kilkadziesiąt osób z Zespołu Szkół Gastronomicznych przy ul. Kamiennej, X Liceum Ogólnokształcącego, harcerze i inni.

Fundacja Antoni na co dzień prowadzi kuchnię charytatywną przy ul. Kasprowicza, z której najczęściej korzystają ludzie starsi, bezdomni, ubodzy, osoby uzależnione oraz rodziny wielodzietne.

źródło: wroclaw.pl 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ