Nowoczesne technologie w twoim domu, łatwym łupem dla hakerów

internet.jpg

Europejska Agencja ds Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z korzystania z podłączonych do internetu urządzeń w ramach tzw. inteligentnych domów. Zwłaszcza, że ich użytkownicy z reguły nie dysponują narzędziami umożliwiającymi wykrywanie anomalii w ich działaniu. Agencja ocenia, że ryzyko włamania do takich systemów jest wysokie.

Szczególnie niebezpieczne są zintegrowane z internetem systemy monitorowania mieszkań, które mogą posłużyć m.in. do śledzenia zachowań domowników, poznawania ich zwyczajów, a co za tym idzie do naruszania ich prywatności i kradzieży osobistych informacji. ENISA podkreśla, że przestępcy mogą np. doprowadzić do rozmrażania lodówek i zamrażarek lub rozregulowania systemu grzewczego. W ostateczności hakerzy mogą doprowadzić do zdalnego wyłączenia systemu alarmowego lub otwarcia drzwi wejściowych do mieszkań.

Wielu zagrożeń można uniknąć, rezygnując z podłączania tzw. inteligentnych urządzeń do internetu. Konieczne są także szkolenia wśród producentów i projektantów sprzętu elektronicznego stanowiącego elementy inteligentnych domów, aby w przyszłości zwracali większą uwagę na kwestie bezpieczeństwa.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj