Spacery po Wrocławiu :Plac Teatralny

tran.jpg

Wrocław od kilku lat nie wie, co to jest sezon ogórkowy i w miesiącach letnich tętni życiem kulturalnym. Od czerwca do września festiwal goni festiwal, a oferta licznych imprez, koncertów, projekcji i spektakli może przyprawić o zawrót głowy. Święto Wrocławia, Brave Festival, Wieczory w Arsenale, Wrocław Non Stop, Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty, Wrocławskie Lato Organowe, Festiwal Wyszehradzki, Wratislavia Cantans – ta lista nie ma końca.

Niektóre z wydarzeń mają miejsce w obiektach położonych przy placu Teatralnym lub jego okolicy. Od niedawna ten przylegający do Świdnickiej odcinek ulicy Teatralnej zamieniony został w deptak. Pozostawiono tu jedynie linię tramwajową z przystankami w obie strony. Na szczycie placu króluje klasycystyczny gmach Opery Wrocławskiej. Po wieloletnim remoncie i restauracji wnętrz dawna siedziba Teatru Miejskiego służy nie tylko jako scena operowa. Odbywają się tu także liczne koncerty. W okresie wakacyjnym Opera Dolnośląska jest organizatorem Letniego Festiwalu Operowego, którego zamysł polega na wystawianiu widowisk na wolnym powietrzu.

Na przeciwległym końcu placu Teatralnego, cofnięty nieco w stronę Parku Staromiejskiego, stoi budynek dawnej Resursy Kupieckiej, a dziś siedziba Teatru Lalek. Ten bogato zdobiony neobarokowy pałacyk powstał pod koniec XIX wieku na zlecenie i za pieniądze Wrocławskiego Stowarzyszenia Kupców Chrześcijańskich. Pełnił wówczas rolę klubu (resursa) korporacji kupieckiej, której zależało na komfortowym a jednocześnie reprezentacyjnym miejscu spotkań i odpoczynku. Do dziś zwracają uwagę piękne elementy dekoracyjne gmachu: portyk podtrzymywany przez figury Atlasów, zwieńczony rzeźbą lwa, strzelające w górę wtopione we frontową elewację kolumny korynckie, a na szczycie plafon z herbem miasta i gazony.

Od kilku lat Wrocławski Teatr Lalek ożywił swoją działalność. Oprócz stałego repertuaru adresowanego do dzieci, przygotowuje również spektakle dla dorosłych. Co ciekawe, odbywają się one często równolegle, tak aby zarówno rodzice jak i dzieci mogli w tym samym czasie uczestniczyć w interesujących ich przedstawieniach. Teatr Lalek jest także współorganizatorem wielu imprez kulturalnych, m.in. Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora i Międzynarodowego Festiwalu Debiutów Artystów Lalkarzy.

Skwerek przed Teatrem Lalek od blisko trzech lat okupują wrocławskie krasnale. Trzeba przyznać, że wzorem dawnych kupców, zadbały o własny komfort. W upalne dni kąpią się bez skrępowania w fontannie, choć jeden z nich postanowił być oryginalny i nie rozstaje się z parasolem. 
Przy placu Teatralnym zwraca uwagę jeszcze jeden budynek. Pod numerem 5 działa dziś nowoczesna, multimedialna placówka biblioteczna – Mediateka. Powstała w 2004 roku w ramach projektu Fundacji Bertelsmanna przy współpracy z miastem Wrocław i Miejską Biblioteką Publiczną. Zbiory Mediateki liczą obecnie ponad 30 tys. pozycji, na które składają się książki, filmy, muzyka, książki do słuchania, multimedialne programy edukacyjne oraz gry komputerowe. W budynku jest trzynaście stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, działa tu interaktywne centrum edukacji, kawiarnia oraz całodobowy punkt zwrotu wypożyczonych mediów.

W lipcu Mediateka będzie ponownie pełniła funkcję Centrum Festiwalowego w ramach Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty, a przed budynkiem rozpostarty zostanie imitujący murawę zielony chodnik. Mało kto natomiast wie, że pawilon dzisiejszej Mediateki był pierwszą secesyjną budowlą we Wrocławiu. Mieściła się tu pierwotnie palarnia kawy Ottona Stieblera oraz znana kawiarnia literacka Schiller. Można więc powiedzieć, że w jakimś stopniu tradycja miejsca została zachowana.

autor: Marta Rudnicka

źródło: ludzkasprawa.pl

foto: wikipedia

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ