Za 9 dni Trzej Królowie złożą pokłon Jezusowi. Za Orszakiem i królami podążą wrocławianie

Przed nami kolejny, już VII Orszak Trzech Króli, który zagościł na dobre w obchodach święta Objawienia Pańskiego, zwanego potocznie świętem Trzech Króli. 6 stycznia 2017 roku o godzinie 12.30 wyruszymy jak zwykle z Ostrowa Tumskiego i stałą trasą przybędziemy do symbolicznej stajenki na wrocławskim Rynku, by tam złożyć pokłon Świętej Rodzinie. W Orszaku Trzem Królom towarzyszyć będą ich rycerze i dwórki, a także aniołowie i pastuszkowie. W Rynku do stajenki przybędzie metropolita abp Józef Kupny, by pobłogosławić zebranym. Orszak współtworzą m.in. harcerze, skauci, wolontariusze z rozmaitych wspólnot, grup i stowarzyszeń młodzieżowych.

Jak zapewniają organizatorzy, na trasie Orszaku będzie i tradycyjnie – jak to na jasełkach – i trochę nowości. Znane wrocławianom są już scenki z pastuszkami, dwór Heroda i wywołująca wiele emocji walka Dobra ze Złem – czyli starcie Archaniołów z diabłami. Nowością będzie udział dworu świętej Jadwigi – w roku jadwiżańskim: postaci księżnej i księcia oraz ich świty. Na pewno będzie rodzinnie, radośnie i kolorowo. 

Bardzo nas cieszy, że wrocławianie tak właśnie chcą spędzać dzień wolny od pracy, ożywiając tradycyjne zwyczaje – mówi Lilianna Sicińska z grona organizatorów.
Jak co roku zachęcamy do przebrania się. Powszechnym rekwizytem będą rozdawane przez harcerzy korony – w tym roku aż 6,5 tysiąca. Będą też rozdawane naklejki, które z pewnością ucieszą dzieci oraz śpiewniki, by wesprzeć wspólne kolędowanie. Teksty kolęd i pastorałek można znaleźć także w specjalnej orszakowej aplikacji na smartfony, którą dla orszaków w całej Polsce wolontariacko przygotowali wrocławscy informatycy. Można ją bezpłatnie pobrać.
Na zakończenie wrocławskiego Orszaku o g. 14.00 odbędzie się koncert zespołu Dzieci z Brodą i samego Joszka Brody, który obiecuje, że każdy, kto przyjdzie pokolęduje do woli. Joszko Broda zagra kolędy i pastorałki na rzadkich dziś ludowych instrumentach – drumlach, skrzypcach, rozmaitych fujarkach.
Na całym Dolnym Śląsku 6 stycznia odbędzie się blisko 30 orszaków – m.in. po raz pierwszy w Wołowie, skąd będą emitowane transmisje w TVP. Wołów w ogólnopolskim konkursie wygrał wielbłąda (dzięki 3537 głosom mieszkańców), który weźmie udział w orszaku i będzie nie lada atrakcja – szczególnie dla dzieci. 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: rzecznik prasowy Orszak Trzech Króli

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ