MSZ dementuje doniesienia „Wyborczej”

gazeta wyborcza 1_5.jpg

W związku z publikacją „Gazety Wyborczej”, która ukazała się w wydaniu drukowanym oraz internetowym 29 grudnia. pt. „Sikorski wymyślił, PiS polubił” resort dyplomacji informuje, że w artykule zawarto nieprawdziwe informacje.
 
Poniżej publikujemy pełny komunikat MSZ:

 

Nie jest prawdą, jakoby MSZ wracał do koncepcji Partnerstwa Wschodniego, rzekomo wymyślonej przez Radosława Sikorskiego.  Formuła współpracy ze wschodnimi sąsiadami, przyjęta przez Unię Europejską w 2009 roku, wyczerpała się i wymaga przeorientowania ze względu na sytuację międzynarodową oraz różnorodny status państw partnerskich. Na zmianę warunków, w których przyszło Unii kształtować relacje z sąsiadami zarówno na wschodzie, jak i południu Europy, wyraźnie wskazywał minister Witold Waszczykowski w trakcie swoich wystąpień, zarówno na forum polskiego Parlamentu, jak i podczas spotkań z partnerami UE.
 
Już w grudniu 2015 roku polski minister spraw zagranicznych zainicjował wspólny list, podpisany przez 13 szefów dyplomacji, w którym sygnatariusze apelowali o zintensyfikowanie prac nad odświeżeniem formuły Partnerstwa Wschodniego. Minister zapowiedział zaangażowanie Polski w prace nad nowymi celami. Partnerzy w UE przyjęli prezentowaną przez polską dyplomację tezę, że jeśli chcemy utrzymania Partnerstwa Wschodniego, to wymaga ono całkiem nowego podejścia i koncepcji ze względu na międzynarodową sytuację, jak i różnorodny status państw partnerskich. Minister Witold Waszczykowski wielokrotnie w wystąpieniach w Radzie UE dawał wyraz swojego zatroskania stanem wdrażania Partnerstwa Wschodniego. Efektem polskiego lobbyingu było przyjęcie przez Radę ds. Zagranicznych jesienią 2016 roku konkluzji dotyczących Partnerstwa Wschodniego.
 
W artykule zawarto również nieprawdziwą informację, jakoby polski rząd zapowiedział likwidację telewizji Biełsat. Jak wielokrotnie informowaliśmy, intencją MSZ nie jest likwidacja, lecz modernizacja i reforma redakcji. Obecnie planowane jest ograniczenie, a nie likwidacja dofinansowania, ze względu na potrzebę realizacji innych priorytetowych programów.
 
W związku z powyższym, zwracamy się z uprzejmą prośbą o sprostowanie wskazanych powyżej nieprawidłowych informacji, które wprowadzają w błąd opinię publiczną i apelujemy o dochowanie szczególnej staranności przy redakcji materiałów prasowych. Autor publikacji nie zwrócił się z pytaniami do Biura Rzecznika Prasowego MSZ w związku z artykułem. Prosimy również o usunięcie ze strony internetowej informacji wskazanych jako nieprawdziwe oraz o ich nierozpowszechnianie.

fot. youtube.com

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj