NOWY PODZIAŁ SKŁADKI EMERYTALNEJ

kasa normalny jagieło.jpg

W styczniu 2018 r. czeka nas kolejna reforma systemu emerytalnego. 75 proc. składek Polaków, zamiast do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ma trafiać na Indywidualne Konto Emerytalne. To my, a nie ZUS, mamy decydować, jak będziemy korzystali z naszych pieniędzy. Będzie też możliwość wypłacenia całości emerytalnych oszczędności i zainwestowania ich w dowolny sposób.

Po przejściu na emeryturę nasze pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych nie będą już trafiały do ZUS-u, jak obecnie. To nie ZUS będzie stopniowo wypłacał nasze emerytalne oszczędności, ale sami będziemy decydowali, jak z nich korzystać. Będzie na przykład możliwość wypłaty całości składek i zrobienia z nimi, co będziemy chcieli. To główne założenia rekomendacji, jaką przedstawił Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, któremu przewodniczy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

75 proc. środków z OFE będzie przekazane na Indywidualne Konto Emerytalne w ramach III filaru. Jeśli ktoś takiego konta nie ma, to jego konto w OFE zmieni się w IKE. Pozostałe 25 proc. środków zgromadzonych w OFE zostanie przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a ich wartość zostanie zewidencjonowana na subkontach prowadzonych przez ZUS.

– Nasza propozycja zmierza do tego, aby większość środków zgromadzonych w OFE znalazła się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków, zasilając w ten sposób ich prywatne oszczędności na jesień życia – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Źródło Gazeta Polska Codziennie

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ