Trudna młodzież będzie mieć łatwiej

91B_DWUP_grafika.jpeg

Blisko 800 podopiecznych ośrodków wychowawczych i zakładów poprawczych, a także ich rodziny mogą liczyć na specjalną pomoc. Ponad 12 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego trafi do 13 placówek na Dolnym Śląsku.

Największy projekt, warty 11 mln zł właśnie zaakceptował Zarząd Województwa Dolnośląskiego. Pomoc rusza już od stycznia 2017 r. i potrwa do końca 2018 r.

W ramach trzech projektów z RPO, na które fundusze przekazuje Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, pomoc trafi do miasta Wrocław oraz placówek z powiatów: bolesławieckiego, głogowskiego, jeleniogórskiego, lubańskiego, lwóweckiego, świdnickiego, wołowskiego i wrocławskiego.

– To ogromna, bo ponad 12-milionowa pomoc dla młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Z trudnych rodzin, którzy nie mogą liczyć na bliskich. Dzięki funduszom z RPO mamy możliwość sfinansować konkretną pomoc, która ma dać szansę na lepszy start w dorosłość i zapobiec wykluczeniu społecznemu oraz zawodowemu. A właśnie takie wykluczenia spotykają podopiecznych ośrodków wychowawczych ze względu na wiele czynników. Na przykład niskie wykształcenie, status ekonomiczny, uzależnienia, czy też doświadczenia przemocy, a także bezradność najbliższych w sprawach opiekuńczo-wychowawczych – mówi Iwona Krawczyk, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Chcemy to zmienić i wyciągnąć do nich pomocną dłoń. Ma się to stać dzięki nauce, w dużym uproszczeniu, takiego normalnego życia, które nie wszystkim jest znane. Konieczne jest również wsparcie w odnalezieniu się na rynku pracy i zaplanowaniu drogi zawodowej. Bez pomocy z zewnętrz to się nie uda. Co ważne, do tych zmian będą włączane również rodziny podopiecznych ośrodków wychowawczych – dodaje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Wsparcie w ramach poddziałania 9.1B Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 trafiło do:

 

Województwa Dolnośląskiego wraz z licznymi partnerami na warty 11 mln zł projekt „Nowa Perspektywa – Lepszy Start”. Pomoc zostanie skierowana do 486 wychowanków z 11 dolnośląskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych oraz członków ich rodzin – w sumie 596 osób. W ramach działań przewidziano m.in. treningi kompetencji związanych z radzeniem sobie w życiu, spędzaniem wolnego czasu, oszczędzaniem, czy też zarządzaniem budżetem domowym. Prócz tego przewidziano doradztwo zawodowe, pomoc psychologiczną i prawną.

Ze wsparcia skorzystają podopieczni Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych z Jawora, Wałbrzycha, Iwin, Lwówka Śl., Smolnika, Mrowin, Szklarskiej Poręby, Brzegu Dolnego, Godzięcina, Sobótki i Wrocławia.

 

 Miasta Wrocław na warty ponad 502 tys. zł projekt, w którym weźmie udział 119 wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2 we Wrocławiu oraz członkowie ich rodzin – w sumie 149 osób. W ramach działań zaplanowano wprowadzenie innowacyjnej metody kształtowania aktywnych postaw edukacyjno-zawodowych młodzieży gimnazjalnej, poradnictwo psychospołeczne, treningi kompetencji i umiejętności społecznych, a także indywidualne doradztwo zawodowe.

 

 Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie na warty ponad 578 tys. zł projekt „STER – obierz właściwy kurs”, w którym weźmie udział 24 wychowanków zakładu i schroniska wraz z rodzinami – 32 osoby. W ramach działań przewidziano treningi kompetencji i umiejętności społecznych, które mają pomóc w przeciwdziałaniu zachowaniom agresywnym, zajęcia socjoterapeutyczne, poradnictwo psychospołeczne oraz umożliwienie zdobycia kwalifikacji zawodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj