Wernisaż wystawy „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu”

trzebnica21.jpg

Wernisaż wystawy „Bogactwo ubóstwa. Święte kobiety Polski i Węgier w średniowieczu” w bazylice w Trzebnicy w dniu 15 stycznie 2017 r., godz. 13.30. Wystawa będzie czynna do 15 lutego br.

Wystawa nawiązuje do ewangelicznych cnót w życiu świętych kobiet Polski i Węgier w średniowieczu; jest organizowana w roku jadwiżańskim z okazji 750-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej.

Wystawa była wystawiana w 2016 roku w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów w Krakowie.

Informacja o wydarzeniu:

Wystawa w krużgankach klasztoru oo. Franciszkanów przypomina osiem kobiet, które mając władzę i bogactwo wybrały ubóstwo i miłosierdzie.

Dobrowolny wybór życia w ubóstwie stał się w XII i XIII wiecznej Europie najwyższą cnota chrześcijanina. Osiem  przypominanych na wystawie kobiet związanych rodami panującymi w ówczesnej Polsce i na Węgrzech zafascynowanych ideałami ewangelicznymi i chrześcijańskimi odrzuciło władzę i bogactwo wybierając ubóstwo i miłosierdzie.

Święte i błogosławione pokazane zostały przez pryzmat cnót chrześcijańskich, których stały się uosobieniem.  Cnota mądrości ukazana jest na przykładzie życia i działalności św. Jadwigi Andegaweńskiej, pokora – na przykładzie postawy św. Jadwigi Śląskiej, miłosierdzie – wyrażone w czynach św. Elżbiety Węgierskiej, posłuszeństwo – na przykładzie bł. Salomei, cierpliwość – w świetle życia św. Kingi, miłość – na przykładzie biografii bł. Jolenty, czystość – na przykładzie św. Małgorzaty, a ubóstwo obrazuje życie św. Agnieszki Czeskiej  – piszą organizatorzy wystawy i dodają , że „dziedzictwo tych niezwykłych kobiet jest wciąż żywe. Co więcej, przekonuje nie tylko o uniwersalności dobrej rady ubóstwa, ale również dowodzi, że związki Polski i Węgier liczone na całe stulecia wstecz, wydały wiele dobrych owoców”

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ