Po 200 tys. przez 20 lat

kghm abc.jpg

Z dokumentów KGHM wynika, że grupa dyrektorów i prezesów tej firmy zawłaszczyła w sumie około 40 milionów złotych za opracowanie w 1997 roku sposobu eksploatacji złoża rud.

Z tego tytułu zawarta została umowa wypłacania im średnio po ok. 200 tys. złotych rocznie i od tego czasu realizowana jest do chwili obecnej. Jest to bardzo rzadki przypadek (być może jedyny), że wynagrodzenia dla twórców wynalazku, wypłacane jest przez 20 lat.

Opracowanie sposobu eksploatacji złoża należało do obowiązków służbowych dyrektorów i prezesów tej firmy, za co pobierali oni wysokie wynagrodzenia z tytułu zajmowanych stanowisk. Przydatność tego rozwiązania była wielokrotnie kwestionowana przez specjalistów z zakresu techniki górniczej. Wątpliwości dotyczyły zarówno technologii robót, bezpieczeństwa, wielkości strat eksploatacyjnych jak i wyliczania rzekomych korzyści z tytułu stosowania tego rozwiązania. Sprawa ta ma charakter korupcyjny. Jednym z autorów „wynalazku” jest ówczesny wicedyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, który z tytułu prawa geologicznego i górniczego sprawował czynności kontrolne w KGHM.

On to właśnie wydawał decyzje (kolidujące z obowiązującym wówczas prawem) umożliwiające zastosowanie na dużą skalę tego rozwiązania.

 Lista osób pobierających powyższe wynagrodzenie do wiadomości redakcji.\

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ