Rekordowy zysk NBP. Do budżetu wpłynie ponad 10 mld zł

Nie będzie problemów z finansowaniem budżetu – twierdzą ekonomiści mBanku. Zysk Narodowego Banku Polskiego, który wpływa do budżetu państwa, będzie gigantyczny.

NBP podał dzisiaj dane o aktywach rezerwowych. Liczone w euro wzrosły w ubiegłym roku wzrosły z 86,9 mld do 108 mld. Według wyceny w dolarach, ich wartość zmieniła się z 94 mld do 114 mld.

Ale najważniejsza jest wartość w złotych, bo to od niej liczony jest zysk NBP – powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.

W złotych wartość aktywów rezerwowych wzrosła z 370 mld zł w grudniu 2015 r. do 478 mld zł na koniec grudnia 2016 r., a więc o ponad 108 mld zł.

Oczywiście, to nie jest tak, że ta różnica stanowi zysk NBP, to bowiem się nieco inaczej liczy. Ale na tej podstawie można oszacować, że zysk ten będzie ogromny. Sądzę, że będzie to ponad 10 mld zł. Tak dużego zysku polski bank centralny jeszcze nie miał – mówi Pytlarczyk.

Zgodnie z prawem, zysk NBP prawie w całości trafia do budżetu państwa. To oznacza, że budżet dostanie ogromny zastrzyk finansowy. 10 mld zł to 1/6 deficytu budżetowego, zapisanego w ustawie na rok 2017. Wprawdzie w ustawie już znalazł się zapis, dotyczący wpłaty z zysku NBP, ale kwota została oszacowana na… nieco ponad 600 mln zł.

Pojawiały się takie opinie, że budżet może mieć problemy z finansowaniem. Ale przy takim zysku już wiadomo, że tych problemów nie będzie – mówi Ernest Pytlarczyk.

źródło: wgospodarce.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj