AGENCJE RATINGOWE ZAKTUALIZUJĄ OCENY WIARYGODNOŚCI KREDYTOWEJ DLA POLSKI

kasa5.jpg

Pod koniec tygodnia dwie agencje ratingowe: Moody’s i Fitch mają zaktualizować oceny wiarygodności kredytowej Polski. Agencje ratingowe w u.br utrzymały ocenę naszego kraju na niezmienionym poziomie. Jedynie agencja Standard & Poor’s obniżyła rating dla Polski do poziomu BBB+ z A-.

Ekonomiści przyznają, że oceny agencji bywają niespodzianką, ale nie spodziewają się scenariusza gorszego niż utrzymanie obecnych ocen.

Dr Marian Szołucha z akademii Finansów i Biznesu Vistula zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach z rynku spływały pozytywne dane makroekonomiczne.

Po pierwsze produkcja przemysłowa rośnie bardzo szybko, szybciej od oczekiwań. Okazuje się, że konsumpcja wewnętrzna, czyli popyt liczony sprzedażą detaliczną również jest lepszy niż pierwotnie prognozowano, że deficyt budżetowy przede wszystkim, bo to ma jedno z ważniejszych znaczeń dla oceny agencji leasingowych będzie na pewno niższy. A to wszystko pozwala z optymizmem spojrzeć w przyszłość. Rzecz jasna nie należy spoczywać na laurach, bo PKB rośnie trochę wolniej niż chcielibyśmy – tłumaczy dr Marian Szołucha.

W maju 2016 agencja Moody’s utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną.

Z kolei Fitch utrzymał ocenę na poziomie A- dla zobowiązań w walutach obcych oraz A w walucie krajowej. Nie zmienił także stabilnej perspektywy ratingu.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj