Z WROCŁAWIA NA KSIĘŻYC

ksiezyc domena.jpg

„Z Wrocławia na Księżyc. Powstanie i działalność Towarzystwa Podróży Kosmicznych” to tytuł wystawy, która prezentowana jest w hallu Instytutu Filologii Angielskiej przy ul. Kuźniczej 22. Skąd taka wystawa w takim miejscu?

Instytut Filologii Angielskiej swoją siedzibę ma w budynku wzniesionym w 1992 r. na miejscu zniszczonych w czasie II wojny światowej kamienic u zbiegu ulic Kuźniczej i Nożowniczej. W domu Pod Złotym Berłem (Zum golden Zepter), zwanym tak przynajmniej od 1671 r., znajdował się hotel i gospoda o tej samej nazwie. Prawdopodobnie po przebudowie w XVIII wieku pojawił się nad wejściem kartusz z godłem domu i napisem w języku polskim „Wiazdny Dom Pod Złotym Berłem”. Gospoda była bardzo popularna nie tylko wśród wrocławskich mieszczan, ale także przyjezdnych. Zatrzymywało się tu wielu Polaków m.in. Józef Wybicki – twórca „Mazurka Dąbrowskiego” (w 1803 i 1804 r.), Fryderyk Skarbek – czołowy ekonomista (1809) czy Karol Lipiński – skrzypek i kompozytor (1840). Choć kamienica z hotelem i gospodą już nie istnieje, to o jej dawnej funkcji i słynnych gościach przypomina dziś tablica pamiątkowa znajdująca się przy wejściu do budynku. 5 lipca 1927 r. w gospodzie Zum golden Zepter założone zostało Towarzystwo Podróży Kosmicznych (Verein für Raumschiffahrt) – stowarzyszenie miłośników techniki rakietowej. Założycielem i pierwszym prezesem był Johannes Winkler. W sumie zapisało się blisko 500 osób, wśród których było wielu inżynierów, którzy później przyczynili się do rozwoju lotów kosmicznych. Towarzystwo działało w Niemczech w latach 1927–1933, a w latach 1927–1929 spotykało się regularnie w gospodzie Pod Złotym Berłem.

Wernisaż wystawy i spotkanie z kuratorem Arkadiuszem Cencorą z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu 10 stycznia (wtorek) o godz. 14.00. Wystawę będzie można oglądać do końca lutego.

Więcej o wystawie na stronie Instytutu Filologii Angielskiej

źródło: uni.wroc.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ