Pałac w Kopicach zostanie uratowany?

Nowy właściciel pałacu w Kopicach pod Grodkowem ma ambitne plany wobec obiektu. Pałac w Kopicach, który przed II wojną światową uchodził za jeden z najpiękniejszych na Śląsku, od dziesięcioleci leży w ruinie.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Kopicach (gm. Grodków, pow. brzeski, woj. opolskie) liczy 55 hektarów. Tereny zostały nabyte przez spółkę Globucor Luxembourg Polska. Przedstawiciel luksemburskiego inwestora poinformował, że kompleks ma zostać przekształcony w polsko-niemieckie muzeum narodowe.

Firma złożyła już stosowny wniosek w tej sprawie do Piotra Glińskiego, wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Identyczny wniosek zostanie przedłożony władzom niemieckim.  Przedstawiciele inwestora spotkają się z władzami wojewódzkimi, podjęta zostanie również próba pozyskania funduszy ze środków unijnych.

Kopice już w połowie XIV wieku należały do śląskiej szlachty, można zatem domniemywać, że we wsi istniał jakiś obiekt rezydencjonalny, być może na miejscu dzisiejszego pałacu. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana, po raz ostatni w 1864 roku w stylu neogotyckim. Od połowy XIX wieku aż do 1945 roku pałac stanowił własność rodu Schaffgotschów.

Po wojnie opuszczona rezydencja stała się celem rabusiów. W 1958 r. budowlę stawił pożar, następnie była systematycznie dewastowana i grabiona. W 1990 roku władze gminy sprzedały pałac biznesmenowi z Krakowa, jednak stan budynku nie poprawił się mimo obietnic ze strony inwestora. W 2008 roku rezydencję nabyła spółka ZARMEN z Chorzowa, która chciała utworzyć kompleks rekreacyjny. Przeprowadzono prace porządkowe, ale ostatecznie wycofano się z tych planów.

Źródło: nto.pl

Foto: Jarosław Szymaczewski, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

1 KOMENTARZ

  1. Życzymy temu przedsięwzięciu jak najlepiej. Ale tak jak napisaliśmy na naszym blogu:
    http://blog.tripsoverpoland.pl/2017/01/29/kopice-w-7-lat-pod-kopula-ma-powstac-polsko-niemieckie-muzeum-historii-i-byc-moze-cos-jeszcze/
    Na pewno wszyscy chcielibyśmy, aby Kopice w końcu odzyskały dawny blask i ten piękny teren i pałac uzyskał społecznie użyteczne funkcje, aby wędrując po parku można było się jedynie zachwycać krajobrazem bez natykania się na sterty śmieci i innych tego typu niespodzianek. Ale efekty obecnych zapowiedzi muszą zostać pozytywnie zweryfikowane przez rzeczywiste działania i postępy prac – mamy nadzieję, że inwestor przedstawi w miarę szczegółowy projekt swoich działań w najbliższym czasie, że będzie działał informacyjnie przy otwartej kurtynie – bardzo wskazana byłaby odpowiednia strona internetowa i systematyczne informowanie zarówno o planach, jak też o ich realizacji. Bo samo nakrycie kopułą na 7 lat – przy całym szacunku do takiej koncepcji działań inwestora – może skończyć się jedynie kolejnym okresem oczekiwania na wzrost ceny nieruchomości i prostym dążeniem do osiągnięcia zysku przy kolejnej odsprzedaży. Liczymy, że nasze obawy zostaną szybko rozwiane, a inwestor, tak jak zapowiada, zrobi dla Kopic to co nie udaje się tam od wielu lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj