Chiny – inwestycja 250 mld dolarów w Amerykę Łacińską

dolary.jpg

Zapowiedź pogłębionej współpracy jest wynikiem szczytu Chin i przedstawicieli państw z grupy CELAC (Wspólnota Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów – organizacja powołana do życia w 2010 r.). Prezydent Xi Jinping powiedział w przemówieniu, że handel dwustronny między Chinami i Ameryką Łacińską wzrośnie do 500 mld dolarów w ciągu najbliższej dekady.

Chiński prezydent Xi Jinping zobowiązał się do zainwestowania 250 mld dolarów w Ameryce Łacińskiej w ciągu najbliższych 10 lat. To działanie ma pozwolić na zwiększenie wpływów przez Państwo Środka w regionie zdominowanym przez Stany Zjednoczone.
Już teraz Chiny i Ameryka Łacińska współpracują w zakresie energii, budowy infrastruktury, rolnictwa, produkcji i innowacji technologicznych. Chiny mają zamiar konkurować z USA i uzyskać większy wpływ regionie. Trudno jednak ocenić, czy ta strategia przyczyni się do osłabienia USA.

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, kupują ropę naftową z Wenezueli, miedź z Peru i Chile oraz soję z Argentyny i Brazylii. Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli przekazał, że zabezpieczył na współpracę z Chinami 20 mld dolarów. Zaś Ekwador uzyskał 7,53 mld dolarów w ramach linii kredytowej i pożyczek z Chin.

źródło: gazeta Obywatelska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj