Aktywność to dla dzieci stan naturalny (relacja z konferencji „Uruchamiamy dzieciaki”)

szkoła i dzieci.jpg
zdjęcie ilustracyjne

Jak otyłość wpływa na słuch, czym jest „martwe” mleko i ile ruchu potrzebuje dziecko, żeby uniknąć problemów z wagą? Odpowiedzi na te pytania poznali uczestnicy pierwszej konferencji z serii „Uruchamiamy dzieciaki”. – Aktywne dziecko to zdrowy dorosły – przekonywał dr Aureliusz Kosendiak, kierownik Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UMW, występujący w roli prelegenta przed rodzicami i nauczycielami, który zjawili się na konferencji. Jej organizator i pomysłodawca dr hab. Tomasz Zatoński skupił się na związku nadwagi i otyłości z chorobami otolaryngologicznymi dzieci. Wśród nich znajdują się bezdech nocny, refluks żołądkowo-przełykowy i zapalenie ucha środkowego mogące prowadzić do ubytków słuchu, wszystkie spowodowane nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu w organizmie.

Na praktycznych poradach z zakresu składu i przygotowywania posiłków skupił się Radosław Podruczny, ekspert z dziedziny żywienia. Zachęcał między innymi do kreatywności w przygotowywaniu dziecięcych posiłków, przestrzegał przed pułapkami żywności fit i radził, w jaki sposób skutecznie włączać zdrowe produkty do diety niejadków. Z kolei prof. Anna Noczyńska, kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Wieku Rozwojowego, przedstawiła dane na temat otyłości polskich dzieci (w klasach 1-3 mowa o nawet 16 proc. uczniów z nieprawidłową wagą). Mówiła o jej wpływie ma zdrowie w wieku dorosłym i podkreślała rolę rodziny w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci. – Wielu rodziców wciąż traktuje otyłość i nadwagę jako coś, z czego się wyrasta, i nie postrzegają ich jako choroby, dlatego również edukacja rodziców jest ogromnie ważna – podkreślała prof. Noczyńska.

Konferencja zorganizowana 9 stycznia jest pierwszym z cyklu spotkań w ramach akcji „Uruchamiamy dzieciaki”, podczas których nauczyciele i rodzice będą mogli zdobyć informacje pomocne przy układaniu zdrowej, zbilansowanej diety dzieci i planowaniu ich aktywności fizycznej.

Akcja „Uruchamiamy dzieciaki” ma charakter edukacyjny, ale wyrasta na mocnych, sportowych podstawach. Przyczynkiem do jej powstania był sukces Uniwersyteckiego Biegu Dzieci BUMkids, organizowanego przez dr. hab. Tomasza Zatońskiego. Zachęcony ogromną popularnością wydarzenia postanowił zainicjować cykl konferencji dostarczających nauczycielom i rodzicom regularnych dawek wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej.

Wszystkie konferencje z cyklu „Uruchamiamy dzieciaki” są ogólnodostępne i bezpłatne, ale przez wzgląd na ograniczoną liczbę miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy. Następna konferencja odbędzie się 30 stycznia.

Informacje o kolejnych spotkaniach będą umieszczane na stronie www.bieg.umed.wroc.pl w zakładce „Uruchamiamy dzieciaki”.

źródło: am.wroc.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ