Odkryto najstarsze ślady bytności człowieka w Ameryce!

A model showing ancient cavemen stands inside the National Museum of Mongolian History in Ulaanbaatar, Mongolia, Aug. 12, 2009. The museum preserves the Mongolian cultural heritage. (U.S. Marine Corps photo by Lance Cpl. Nathan McCord/Released)

Początki człowieka w Ameryce Północnej są dużo wcześniejsze, niż uważano do tej pory. Homo sapiens żyli na tym kontynencie już 24 tys. lat temu!

Podstawą datowania bytności człowieka na terenie Ameryki Północnej są artefakty, które odnaleziono w jaskiniach Bluefisch Caves na brzegach rzeki Bluefish River. Stanowisko położone jest w północnym Jukonie (prowincja Kanady granicząca z amerykańską Alaską). Znaleziono tam kości zwierzęce – koni, mamutów, bizonów i karibu. Na podstawie badań prowadzonych w latach 70. i 80. XX wieku stwierdzono, że ludzie osiedlili się w Jukonie 30 tys. lat temu. Jednak niektórzy powątpiewali, czy można łączyć znaleziska z aktywnością człowieka.

W ostatnim czasie około 36 tys. fragmentów kości poddano gruntownym badaniom. Na 15 z nich odkryto ślady działalności człowieka, natomiast w przypadku dalszych 20 można się tego domyślać. Ślady to proste linie, powstałe w wyniku zdejmowania skór z wykorzystaniem kamiennych narzędzi. Badanie radiowęglowe ujawniło, że najstarsze linie, zachowane na fragmencie żuchwy konia, powstały 23-24 tys. lat temu.

Okazuje się zatem, że hipoteza o wczesnym zasiedleniu tej części dzisiejszej Kanady przez człowieka była prawdziwa. Naukowcy podkreślają, że tzw. Beringia (obszar, rozciągający się od rosyjskiej rzeki Leny do kanadyjskiej rzeki Mackenzie) była zasiedlona podczas ostatniego zlodowacenia. Lodowce odcięły Beringię od Ameryki Północnej, na zachodzie znajdowały się stepy. Licząca nie więcej niż kilka tysięcy osób populacja była zatem izolowana genetycznie.

Źródło: kopalniawiedzy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj