Muzeum Narodowe we Wrocławiu – plany na 2017 r

muzeum narodowe.jpg

Blisko 600 tys. osób odwiedziło w 2016 Muzeum Narodowe we Wrocławiu. W tym roku czekają nas kolejne, świetne wystawy m.in. na „Złotnictwo ze skarbca katedry wrocławskiej”, „Czas Cranacha”.

– Ubiegły 2016 rok był dla nas wyjątkowy – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Odwiedziło nas blisko 600 tys. widzów (więcej o 25 proc. niż w poprzednim roku), to wynik bez precedensu w całej historii muzeum. Bardzo cieszy nas to zainteresowanie, ale zdaję sobie sprawę, że tak wysoka frekwencja wynika z faktu, że Wrocław w ubiegłym roku piastował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Postaramy się jednak ten rosnący trend utrzymać.

 

Jakie wystawy planuje Muzeum Narodowe, by potrzymać popularność? W każdym ze swoich oddziałów – w Muzeum Sztuki Współczesnej (Pawilon 4 Kopuł), w Muzeum Etnograficznym, w Panoramie Racławickiej iw gmachu głównym MNW będzie się działo.

Cranach i skarby katedralne

Kwatera ołtarzowa Zaślubiny Marii

W Muzeum Narodowym właśnie została otwarta kameralna wystawa „In facie Ecclesiae” prezentująca jedno z najbardziej tajemniczych dzieł znajdujących się w kolekcji muzeum. – Same tajemnice otaczają tę wspaniałą kwaterę ołtarzową z przedstawieniem zaślubin Marii– podkreśla Piotr Oszczanowski. – Kwatera została kupiona w 1989 roku w krakowskiej Desie, należała do kolekcjonera Władysława Miodońskiego. Nikt jednak nie wie skąd pochodzi, częścią jakiego ołtarza była i w jakim kościele się znajdowała.

Dwustronne malowane dzieło na awersie przedstawia zaślubiny Marii z Józefem, a na rewersie fragment postaci św. Katarzyny Aleksandryjskiej.  – Niezwykłej urody dzieło. Możemy określić jedynie, że łączy cechy malarstwa południowoniderlandzkiego ze szkołą niemiecką – wyjaśnia Agnieszka Patała, kuratorka wystawy. – Po badaniach możemy określić, że powstało na przełomie XV i XVI wieku, najprawdopodobniej w warsztacie w okolicach Kolonii – dodaje.

Wystawę uzupełnia prezentacja oryginalnych fragmentów tkanin z XV wieku – altembasów i aksamitów, można zobaczyć też nogawice z XV wieku.

Lucas Cranach Starszy, Ewa, ok. 1531, w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Muzeum przygotowuje się do bardzo obszernej wystawy prezentującej zabytki złotnictwa sakralnego ze skarbca wrocławskiej katedry. Niezwykłe dzieła złotnicze zobaczymy w czerwcu. Natomiast w październiku czeka nas „Czas Cranacha” – wystawa ukazująca malarstwo doby reformacji we Wrocławiu i na Śląsku, przygotowana z okazji 500-lecia upublicznienia przez księdza Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze. Kluczem do tej prezentacji będzie malarstwo Lucasa Cranacha i malarzy z jego kręgu.

Na strychu Muzeum Narodowego w listopadzie zostanie otwarta zapowiadana i oczekiwana wystawa „Occident et Orient. Rzemiosło i sztuka Wschodu oraz Zachodu ze zbiorów Muzeum Narodowego”. Będzie to wystawa stała, na której zobaczymy dzieła rzemieślników m.in. broń białą i palną, naczynia szklane, instrumenty matematyczne. Będzie też pokazana sztuka i rzemiosło Bliskiego i Dalekiego Wschodu m.in. z Chin, Japonii, ale też z Iranu, Syrii, Turcji, Egiptu. Obiekty pochodzą z unikatowych zbirów MN. Muzeum wystawi też swoją kolekcję ceramiki i szkła artystycznego po 1945 roku. Zobaczymy prace m.in. Zbigniewa Horbowego, Julii Korabińskiej, a także eksponaty prezentujące rozwój polskiego wzornictwa w polskich fabrykach porcelany , hutach szkła i fabrykach kamionki.

Rok Kościuszki w Panoramie

Rok 2017 został ustanowiony rokiem Tadeusza Kościuszki, ponieważ w tym roku przypada 200 rocznica urodzin naczelnika. Z tej okazji Panorama Racławicka zorganizuje wystawy poświęcone tej postaci – m.in. zobaczymy ekslibrysy, znaczki, ale także cenne pamiątki jak oryginał listu napisanego na dwa dni przed bitwą pod Szczekocinami w 1974 roku, czy kasetka, w której przewożono serce Kościuszki.

Martwa natura i kino

Peter Jones, Ollie Monkey, 2007, fot. archiwum artysty

Muzeum Sztuki Współczesnej przygotowuje wraz z londyńską MOCA wystawę „Natura Morte. Współcześni artyści ożywiają martwą naturę” (od lutego). Wystawę poświęconą sztuce nowych mediów (fotografii, filmowi, wideo) i jej roli w sztuce polskiej okresu 1945-1980 zobaczymy w czerwcu. „Nowe horyzonty w nowych mediach” pokażą dokonania artystów prowadzących eksperymenty i awangardowe działania wkraczające w obszar kultury popularnej i wyłamujące się z kanonu akademickiej estetyki.

We wrześniu w ramach współpracy z CeTa i ASP obejrzymy „Moda i kino. Kostiumy z kultowych filmów z kolekcji CeTa we Wrocławiu”. Wystawa składać się będzie z trzech części – kostiumów historycznych, kostiumów noszonych przez bohaterów masowej wyobraźni i kostiumów futurystycznych.

Historia Romów

W tym roku czeka nas tu kilka ciekawych wystaw. Już w lutym będzie można zgłębiać tajniki kaligrafii i iluminacji w stylu osmańskim. W maju będzie można wybrać się na „Pa drom Baro… Od Cyganów do Romów”. Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowana będzie kolekcja Andrzeja Grzymały-Kazłowskiego, założyciela i właściciela Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Znajdują się w niej m.in. jeden z najstarszych zapisków dotyczących Romów w Europie – karta z napisem Ziguner z wydanej w 1561 roku w Bazylei Cosmografiiae universalis Sebastiana Munstera, pruskie i austriackie XVIII-wieczne akty banicyjne, niemieckie dokumenty z II wojny światowej i liczny zbiór fotografii. Zobaczymy też malarstwo polskich, rumuńskich i czeskich artystów z początku XX w. oraz romskie wozy taborowe, a także przykłady romskiego rzemiosła – kotły, patelnie i biżuteria.

– Cieszę się, że nastała moda na muzeum, mam nadzieję, że będzie nadal trwać – mówi Oszczanowski.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj