Rekordowa frekwencja Narodowego Forum Muzyki w 2016 roku

Narodowe-Forum-Muzyki-2.jpg

Aż 447 tysięcy osób odwiedziło w minionym roku Narodowe Forum Muzyki  i wybrało się na 379 koncertów w czterech salach gmachu. Wśród nich sporą liczbę 1744 osób stanowią melomani w ramach zorganizowanych wizyt. Chętnych przyciągnęła do NFM zarówno doskonała oferta sezonu, jak i wydarzenia specjalne z okazji Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Dyrektor Andrzej Kosendiak zapewnia, że ESK będzie w NFM trwała nadal.

Budynek NFM w czołówce

W najbliższym czasie dowiemy się, która z budowli znalazła się na tzw. short liście Nagrody im. Miesa van der Rohe. Gmach Narodowego Forum Muzyki zaprojektowany w pracowni Kuryłowicz&Associates został nominowany do najbardziej prestiżowego wyróżnienia w branży architektonicznej. Ale już teraz przyjeżdżający tu artyści dostrzegają nie tylko walory sal koncertowych i ich znakomitą akustykę, ale także (jak Marshall Marcus, szef European Union Youth Orchestra) zauważają, że budynek świetnie wpisuje się w miasto. I już stał się jedną z jego wizytówek w świecie. – Marcus stawia naszą salę na równi z tymi, jakie znajdują się w Hamburgu, czy w Dubaju – zwraca uwagę Andrzej Kosendiak. A opinia Marshalla Marcusa, także członka Royal College of Music i felietonisty dziennika „The Guardian” nie jest odosobniona. Mamy się czym chwalić!

Rok ESK bardzo udany

W 2016 roku, roku Europejskiej Stolicy Kultury NFM odwiedziło 447 026 ludzi, a liczba wydarzeń organizowanych przez NFM sięgnęła 1936. – W Narodowym Forum Muzyki nie zakończyła się ESK, to miejsce nadal będzie miało ten tytuł – podkreśla Andrzej Kosendiak. Mowa, rzecz jasna, o symbolicznym nazewnictwie podkreślającym rangę obiektu i wydarzeń. A miniony rok był dla melomanów wyjątkowo udany. W NFM wystąpili genialni artyści (pianiści Lang Lang, Brad Mehldau, dyrygenci Ivan Fischer, Antonio Pappano, śpiewak Mariusz Kwiecień i wokalistka Dianne Reeves) i orkiestry, przed gmachem zagrał wyjątkowy koncert brytyjski gitarzysta David Gilmour. W minionym roku zorganizowano 9 festiwali, w tym specjalne edycje m.in. Wratislavii Cantans, czy Jazztopadu. Zespoły NFM, jako gospodarze, występowały często (choćby Orkiestra Symfoniczna NFM 51 razy, Orkiestra Leopoldinum 38 razy, zaś Chór Chłopięcy rekordową liczbę 57 razy).

Zespoły NFM na gościnnych występach

Co ciekawe, olbrzymią frekwencję wrocławskie zespoły zanotowały także na koncertach wyjazdowych, czyli granych w innych miastach. Formacji NFM sluchało w ubiegłym roku 106 860 melomanów. To dowód na to, że zespoły są coraz lepsze i chętniej zapraszane na prestiżowe często imprezy, ale i coraz częściej można nakłonić wielkie gwiazdy, by wspólnie z wrocławskimi artystami przygotowały specjalne projekty. Dowodem m.in. koncerty w ramach cyklu Akademii (w ubieglym roku Mozartowskiej, w tym roku Mendelssohnowskiej), czy Jazztopadu.

W ramach ESK 2016 gościły wielkie gwiazdy (m.in. sopranistka Aleksandra Kurzak i tenor Roberto Alagna), uczestnicy Europejskiej Konferencji Jazzowej, ale i artyści przywracający pamięć o zapomnianych miejscach Wrocławia w projekcie „Zapomniane Miasto”.

NFM dla dzieci

Ale we frekwencyjnym sukcesie NFM swój znaczący udział ma także Centrum Edukacyjne NFM, z którego oferty (zajęcia dla dzieci w różnych grupach wiekowych, koncerty i warsztaty) skorzystało blisko 9000 osób. Andrzej Kosendiak pragnie rozwijać centrum, zwłaszcza że chętnych nie brakuje. W ramach Filharmonii dla młodych na koncerty przyszło 11 907 osób, a niewiele mniej zgromadziła Filharmonia Familijna. Sporą popularnością cieszył się też program „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato” zachęcający przyszłych rodziców do śpiewania dzieciom w łonie matek – ma już swoje satelickie zajęcia m.in. w Warszawie i Rzeszowie. NFM stał się solidną marką i w 2016 roku ugruntował pozycję na muzycznym rynku.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj