Pierwszy przypadek ptasiej grypy we Wrocławiu. Komunikat

Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu wraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii informują, że w czwartek 19.01.2017 r. na terenie Wrocławia został stwierdzony pierwszy przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków). Wirusem zarażony był martwy łabędź, który został wyłowiony z rzeki Odry w okolicy Wyspy Bielarskiej. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

Wirus H5N8 cechuje natomiast duża odporność na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu. Dlatego zaleca się:
· ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach Wyspy Słodowej i Bielarskiej,
· a w celu ograniczenia powstawania skupisk ptactwa wstrzymanie się
z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego
, na terenie całego Wrocławia.

Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r.
w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi:
· trzymanie ptaków w zamknięciu,
· rejestracji swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu.
Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu – telefon 713479820.

Wszelkie aktualne informacje związane z grypą ptaków dostępne są na stronach internetowych Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii www.wroc.wiw.gov.pl oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii www.wroc.piw.gov.pl

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ