PREZYDENT W GŁOGOWIE: POTRZEBUJEMY PRZEMYSŁU O ŚWIATOWYCH AMBICJACH

Polska potrzebuje przemysłu o światowych ambicjach – mówił prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w uroczystości otwarcia nowej inwestycji w hucie Głogów. W ramach inwestycji powstał kompleks hal dla pieców: zawiesinowego oraz elektrycznego.

Huta Miedzi to duma Głogowa. Istnieje od 1971 r. Tworzą ją cztery zakłady: dwa główne, produkujące miedź, oraz Wydział Metali Szlachetnych i Wydział Ołowiu. To tu odzyskuje się srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy oraz selen techniczny.

Dziś huta robi kolejny milowy krok do przodu. Inwestycja, której głównym elementem jest piec zawiesinowy, obniży koszty produkcji miedzi oraz emisję szkodliwych dla środowiska gazów.

– Te wydarzenia to po pierwsze oficjalne otwarcie tych nowych pieców, absolutnie najnowocześniejszych na świecie, ale dla mnie to także wielkie wrażenie, jakie zrobiło na mnie zaangażowanie pana prezesa, dyrektora i pracowników – mówił na uroczystości otwarcia prezydent RP Andrzej Duda.

Ta niezwykle nowoczesna instalacja praktycznie 10-krotnie ogranicza emisję pyłów w stosunku do tego, co do tej pory było w piecach szybowych – przypomniał prezydent.

– Jeżeli zsumujemy i porównamy jej bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego, w porównaniu z tym, co było do tej pory (…), to mniej więcej pięciokrotnie poprawia się ekologiczność tych instalacji wytopu miedzi w stosunku do tego, co było niedawno – powiedział Andrzej Duda.

To moment przełomowy dla całej huty. Dzięki inwestycji praca będzie tu znacznie wydajniejsza. Przygotowania do zmiany technologii pieców szybowych na technologię pieca zawiesinowego trwają od 2014 r.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj