Przypadki ptasiej grypy we Wrocławiu. Komunikat


Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu wraz z Powiatowym Lekarzem Weterynarii informują, że w czwartek 19.01.2017 r. na terenie Wrocławia został stwierdzony pierwszy przypadek wystąpienia wirusa H5N8 (grypa ptaków). Wirusem zarażony był martwy łabędź, który został wyłowiony z rzeki Odry w okolicy Wyspy Bielarskiej. W dniu 20.01.2017 r. w godz. popołudniowych wyniki badań potwierdziły wystąpienia wirusa H5N8 u dwóch kolejnych martwych łabędzi, które zostały znalezione: na rzece Odrze w okolicy Wyspy Bielarskiej (podobnie jak pierwszy łabędź) oraz w zbiorniku wodnym na terenie Parku Stanisława Tołpy. Wirus nie jest groźny dla człowieka.

Jednocześnie informujemy, że do chwili obecnej nie zgłoszono więcej (poza zidentyfikowanymi wcześniej) przypadków martwych ptaków mogących być nosicielami wirusa H5N8.

Wirus H5N8 cechuje natomiast duża odporność na działanie czynników środowiska, w związku z czym łatwo i szybko rozprzestrzenia się w otoczeniu. Dlatego zaleca się:

  • ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w okolicach Wyspy Słodowej i Bielarskiej,
  • a w celu ograniczenia powstawania skupisk ptactwa wstrzymanie się z dokarmianiem dzikiego ptactwa wodnego, na terenie całego Wrocławia,
  • dodatkowo zaleca się ograniczenie ruchu a zwłaszcza spacerów ze zwierzętami w Parku Stanisława Tołpy.

Przypominamy, że wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków nie jest groźny dla człowieka. Ponadto przypomina się o obowiązku bezwzględnego przestrzegania rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, które między innymi nakazuje właścicielom drobiu i gołębi:

  • trzymanie ptaków w zamknięciu,
  • rejestracji swoich hodowli u Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu.

Dotyczy to także posiadaczy nawet jednej kury czy gołębia.

Przypadki znalezienia padłych ptaków (łabędzi, dzikich gęsi, czapli, kormoranów a także większych skupisk padłych kaczek, łysek, siewek, perkozów, mew) należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii we Wrocławiu – telefon 713479820.

Wszelkie aktualne informacje związane z grypą ptaków dostępne są na stronach internetowych Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii www.wroc.wiw.gov.pl oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii www.wroc.piw.gov.pl

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ