Angela Merkel chce spotkania z Jarosławem Kaczyńskim -rozpoczną się rozmowy o przyszłości Unii

merkle.jpg

W lutym wizytę w Polsce planuje Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Wizyta będzie swego rodzaju przełomem i choć dziś nie mówi się zbyt wiele o tej wizycie to należy prześledzić sekwencję wydarzeń jakie zachodzą w Europie i jakie będą zachodzić by zrozumieć wagę tej wizyty.

Wobec kroczącej do zwycięstwa we Francji prawicy Angela Merkel zdała sobie sprawę, że sojusz Niemiec i Francji na unijnym polu dobiega końca. Polska będzie zdecydowanie lepszym i bliższym ideologicznie krajem do rozmów z konserwatystami we Francji. Polska przewodzi również stawiającej opór Grupie Wyszechradzkiej. Wreszcie to Polska zyskuje popularność w społeczeństwie europejczyków, a traci ją niemiecka elita. wobec kolejnego czynnika jakim będą zmiany we władzach Unii stało się jasne, iż Socjaliści są w defensywie.

Co pozostaje Merkel ? niewiele, musi spróbować porozumienia z Polską, to w chwili obecnej jedyna możliwa droga do utrzymania dominującej roli w kreacji unijnej polityki. Polska zyskuje, to nie ulega wątpliwości, zmieniają się siły w Europie a Niemcy tracą impet przez błąd z polityką migracyjną. Dlaczego Angela Merkel chce rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim ? Nie dziwi spotkanie z Panią Premier czy Prezydentem, ale spotkanie z prezes partii już może dziwić. Jednak ta sytuacja jest inna. Jarosław Kaczyński posiada dziś decydującą rolę w kreowaniu polityki państwa. Premier realizuje politykę, Prezydent jest tym który nadaje legitymację, tym który czuwa by polityka była zgodna z interesem narodowym, lecz to Jarosław Kaczyński nadaje jej wizji i coraz mocniej nadaje wizję w sojuszu jakim zbudowała Polska. Stał się symbolem, autorytetem europejskiej prawicy. Zatem chcąc cokolwiek utrzymać w Europie, Angela Merkel musi porozumieć się z autorytetem, który ma realny wpływ w prawicy Unii Europejskiej. Nie ma co udawać, że jest szeregowym posłem, jest wizjonerem polityki państwa, Angela Merkel podejmuje więc decyzję o spotkaniu, od którego zależeć będzie wizja Europy.

Czy będzie to Europa podziałów i słabnących w niej Niemiec a tym samym całej Unii, czy też wspólnota narodów i w tej wspólnocie Niemcy mogą znaleźć nowe miejsce, nie hegemona jak dziś lecz tego państwa, które w porozumieniu może być siłą Unii, ale w porozumieniu nie w nakazie.

autor: Arkadiusz Bartłomiejczyk

Jako politolog analizuję i komentuje wydarzenia w Polsce i na świecie, byłem organizatorem licznych konferencji naukowych poświęconych bezpieczeństwu Polski, które organizowałem jako prezes Wrocławskiego Koła Naukowego Politologów. Autor książki poświęconej tematyce bezpieczeństwa Polski zatytułowanej ,,Konflikt na Ukrainie a Bezpieczeństwo Polski w zachwianym ładzie postzimnowojennym”.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ