DR SZOŁUCHA: LUKA VAT SPOWODOWANA RZĄDAMI PO – PSL

vat.jpg

Od 20 do 30 mld zł – na taką kwotę mogła być przeszacowana wartość polskiego  eksportu w latach 2014 – 2015. Poinformował o tym wicepremier Mateusz Morawiecki.

Minister finansów tłumaczy, że jest to związane z zaliczeniem do eksportu wartości fikcyjnych faktur. To z kolei oznacza, że wzrost gospodarczy mógł być mniejszy.

Dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, zauważa, że o zjawisku przeszacowania eksportu już pojawiały się głosy; nikt jednak nie zabrał głosu tak kategorycznie jak obecny minister finansów. Ekspert tłumaczy na czym polega zjawisko.

– Skąd to przeszacowanie się bierze, otóż związane jest niewątpliwie z drugim zjawiskiem, które kwitło w negatywnym znaczeniu tego słowa za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Mówię o wyłudzeniach podatku VAT. Te wyłudzenia opierają się między innymi na mechanizmie obrotu wewnątrzwspólnotowego, czyli w obrębie UE, a to przecież także jest eksport. Jeśli zatem lukę w VAT szacowano do tej pory według różnych danych, w każdym razie kilkadziesiąt miliardów złotych, to prawdopodobnie część tej luki należy przypisać właśnie obrotowi wewnątrzwspólnotowemu, a raczej w wykorzystywaniu go przez przestępców podatkowych – mówił dr Marian Szołucha.

Wzrost PKB w 2015 roku wyniósł 3,9 proc., a w 2014 roku 3,3 proc. Rok 2015 był natomiast bardzo korzystny, jeśli chodzi wyniki handlu zagranicznego.

Po raz pierwszy wartość eksportu przewyższyła poziom importu.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ