Prof. Jacek Dworski o przeniesieniu Zespołu Szkół Plastycznych: Nie liczą się tradycje, nie liczy się interes społeczny

fot. zsp.wroclaw.pl

Magistrat, w nowym roku szkolnym planuje przenieść uczniów popularnego plastyka, istniejącego od 1946 roku, na ul. Piotra Skargi do obecnie zajmowanego budynku LO V na ul Grochowej. Informację tej treści otrzymała dyrektor LP kilka dni temu. Jeśli radni na sesji 9 lutego przegłosują propozycję, to już nic nie uratuje szkoły.

A jest o co walczyć, bo liceum ma kilka atutów, które na Grochowej nie będą możliwe do powtórzenia. Przede wszystkim mają blisko do ASP, z którymi na co dzień współpracują.  Z Grochowej – z wrocławską komunikacją miejską – to już nie będzie możliwe. Ale też trudno sobie wyobrazić, aby nie współpracowali z Uczelniami. Przecież mowa jest o specyficznej dziedzinie. Do końca roku szkolnego Artyści i przyszli artyści są blisko siebie. Teraz, ktoś  chce to zmienić.

Wokół obecnej szkoły, uczniowie LP mają mnóstwo atrakcji kulturalnych a przede wszystkim galerie i muzea. Mają też doskonałe plenery. Cóż znajdą w okolicy Grochowej?

Włodarz Miasta nie przejął się faktem, że szkoła w tym roku obchodzi swoje 70-lecie, że jest na jakimś etapie prac związanych z uroczystością.

Do sprawy odniósł się Profesor Jacek Dworski, absolwent LP i wykładowca tej szkoły:

To nie jest przenoszenie szkoły tylko zabieranie. Po co plastyczna ma się przenosić do zagrzybionego i zdemolowanego budynku na ul. Grochową? a ci z kolei na ul. Ślężną? Przecież przystosowanie ruiny na Grochowej pochłonie dużo środków finansowych!

Tam, praktycznie trzeba wszystko zburzyć i postawić na nowo! To jest nonsens. Nie rozumiem, jak komuś mógł przyjść podobny pomysł do głowy?! Jeśli już, to plasykom należałoby zbudować nową szkołę i to w pobliżu Akademii Sztuk Pięknych.

Prawdopodobnie ktoś ma ochotę na budynek i działkę. Jest w atrakcyjnym miejscu i teraz chodzi o jak najszybsze pozbycie się uczniów. Doszło do tego, że urzędnicy grożą dyrekcji LP likwidacją szkoły, jeśli nie przeniosą się na ul. Grochową. To jest skandal.

Nie liczą się tradycje, nie liczy się interes społeczny. Co się wyprawia w tym Wrocławiu!!!

Młodzież szybko zareagowała na doniesienia Miasta, w mediach społecznościowych trwa dyskusja, od 23 stycznia br., można składać podpisy w holu szkoły albo podpisywać się pod petycją https://goo.gl/prFUYg, lub wchodząc na adres szkoły: www.zsp.wroclaw.pl

MP

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ