Szczerski: Nie szukamy u Ameryki jałmużny

fot: youtube
Gościem programu w punkt był Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła m.in. polityki zagranicznej nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

– Ważne jest to, że prezydent Trump rozpoczął swoją dzialalność prezydencką od bardzo wyraźnych sygnałów dotyczących polityki zagranicznej – stwierdził Krzysztof Szczerski. – Bardzo dużo mówiono zwłaszcza po pierwszym wystąpieniu, że nic nie powiedział, że to jest wielka enigma, jeśli chodzi o politykę zagraniczną – mówił gość programu.

„Te sygnały, które otrzymujemy, mówią o tym, że jeszcze bardziej Ameryka będzie chciała być globalnym graczem, ale na innych zasadach”

– Coraz więcej jest takich syganłów, które pozwalają nam powiedzieć, jak ta polityka zagraniczna będzie wyglądała – stwierdził Krzysztof Szczerski. – Zmiany personalne są częścią tego dynamicznego wejścia Trumpa w politykę międzynarodową. Także te tezy, które mówiły o tym, że Ameryka wycofa się z roli globalnego gracza, są całkowicie nieuzasadnione. Jest odwrotnie. Te sygnały, które otrzymujemy, mówią o tym, że jeszcze bardziej Ameryka będzie chciała być globalnym graczem, ale na innych zasadach – zaznaczył Szczerski.

– Politykę międzynarodową prowadzi się całym aparatem państwa – powiedział Krzysztof Szczerski. – To nie tylko jest kwestia słów, ale także działań. Ważne jest to hasło: Ameryka przede wszystkim, rozumiane jako powrót do przywódctwa amerykańskiego na świecie, które realizuje amerykańskie interesy, a nie zajmuje się misjonarstwem liberalnej demokracji – zaznaczył Szczerski.

„Amerykańskie wojska w Polsce są amerykańskim interesem, tak samo jak polskim interesem”

– Nam to odpowiada w tym sensie, w jakim polski narodowy interes jest zbieżny z amerykańskim interesem – mówił Krzysztof Szczerski. – Nasza polityka też wychodzi z założenia przede wszystkim polskiego interesu. Polski interes jest zbieżny z interesem amerykańskim, jeśli chodzi o bezpieczeństwo tej części Europy. Po to modernizujemy polską armię, żeby pokazać, że my dbamy o siebie i dlatego dla Ameryki możemy być równym partnerem. Nie szukamy u Ameryki jałmużny. Amerykańskie wojska w Polsce są amerykańskim interesem, tak samo jak polskim interesem – stwierdził Krzysztof Szczerski.

Źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ