DO 20 MLD ZŁ WIĘCEJ DZIĘKI USZCZELNIENIU SYSTEMU PODATKOWEGO

kasa 4.jpg

W 2017 r. system podatkowy dzięki uszczelnieniu ma zyskać do 20 mld zł.  Mają w tym pomóc działania podejmowane na tym obszarze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Ekonomiści pozytywnie oceniają kroki rządzących. Jak wskazują, każda dodatkowa kwota z tego tytułu sprzyja konkurencyjności i rozwojowi państwa.

Dotychczas – według różnych danych – rocznie z budżetu wyciekało nawet do 50 mld zł. Poprzednie władze dawały na to swoiste przyzwolenie – podkreślił europoseł i ekonomista Zbigniew Kuźmiuk.

Problemem było to, że jeśli nawet służby skarbowe dochodziły do tych wyłudzaczy, to miało to miejsce parę miesięcy po zaistnieniu tego wyłudzenia. Np. była firma fikcyjnie eksportująca, która była powołana do wyłudzania podatku VAT, i na jej rzecz dokonywano zwrotu i ona bardzo szybko znikała z rynku. W związku z tym te kwoty były nie do odzyskania. Trzeba powiedzieć otwarcie, że było swoiste przyzwolenie polityczne na to wyłudzanie. Ministrowie finansów poprzedniego rządu kompletnie na to nie reagowali – wskazał Zbigniew Kuźmiuk.

Zapowiedziana przez wicepremiera kwota z uszczelnienia systemu odpowiada rocznym kosztom finansowania i obsługi programu 500 Plus, czyli 23 mld 166 mln zł.

W grudniu premier Beata Szydło mówiła, że w 2017 r. rząd nadal będzie pracował nad uszczelnieniem systemu podatkowego. Jak wskazała, efekty są już widoczne. W ub.r. uzyskano dochody o ponad 17 mld zł wyższe niż rok wcześniej.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ