PROF. ŻARYN: DOKUMENTY Z OKRESU PRL POZWALAJĄ ZROZUMIEĆ GŁĘBIEJ SENS TEGO USTROJU


Każde otwarcie partii dokumentów opisujących rzeczywistość PRL-u to wielki sukces dla Polaków; pozwala to zrozumieć głębiej sens tego ustroju – mówi senator prof. Jan Żaryn, historyk.

Instytut Pamięci Narodowej opublikował w Internecie wykaz dokumentów wyłączonych w ubiegłym roku z tzw. zbioru zastrzeżonego. To prawie 6,5 tys. jednostek archiwalnych.

Spis dot. dokumentów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa PRL. Zawiera m.in. dane osobowe funkcjonariuszy SB, informacje o sprawach operacyjnego sprawdzenia i rozpoznania, a także teczki opatrzone skrótami m.in. KI, RO, SMW.

Skutki PRL-u są w jakiejś mierze odczuwalne do tej pory. To, w jakiej mierze – być może pomogą wyjaśnić odkryte dokumenty – wskazał prof. Jan Żaryn.

– Można zakładać, że dla opinii publicznej najciekawsze będą te dokumenty – zarówno osobowe, jak i rzeczowe – spraw, które dotyczyły lat 80., nie wcześniejszych dekad. Mamy tutaj świadomość, że służba bezpieczeństwa w 1989, 1990 roku podjęła masowe niszczenia akt. Szczególnie zajęła się tym okresem i w związku z tym mamy w ogóle najmniej procentowo zachowanych akt z lat 80. Wydaje się, że zachowały się pewnie te, które miały w jakiejś mierze znaczenie z perspektywy także procesów dziejących się latach 90. – powiedział profesor.  

,,Nie ma żadnego uzasadnienia, aby niepodległą Rzeczpospolitą budować na aktywach PRL-u” – powiedział po publikacji dokumentów prezes IPN, Jarosław Szarek.

W tzw. zbiorze zastrzeżonym znajdują się m.in. materiały dotyczące gen. Ryszarda Kuklińskiego. Szczegółowy opis dokumentów z wykazu będzie dostępny w aplikacji Cyfrowe Archiwum. Wgląd do niego będą mieć naukowcy i dziennikarze.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ