Przybywa pasażerów w pociągach [STATYSTYKI]

pociagi dolny slask.jpg

Urząd Marszałkowski policzył pasażerów pociągów Kolei Dolnośląskich. Przez miniony rok kolejami podróżowała rekordowa liczba 7,3 miliona osób. To dwa razy więcej niż jeszcze dwa lata temu. Wpływy mają na to inwestycje i coraz bardziej punktualne pociągi. 

W 2012 roku składami Kolei Dolnośląskich podróżowało 1,8 mln pasażerów, w 2016 roku aż 7,3 miliona. Wygląda na to, że Dolnoślązacy przekonali się na dobre do podróży, bo tendencja wzrostowa ma się utrzymywać.

– Przejmujemy pasażerów oferując im nieporównywalnie lepszy, najnowocześniejszy tabor, lepszą obsługę i rozwijamy spółkę należącą do samorządu województwa dolnośląskiego. Dzięki dynamicznemu rozwojowi Kolei Dolnośląskich na naszych oczach widzimy renesans pasażerskiego transportu kolejowego na całym Dolnym Śląsku. A liczby mówią same za siebie – ponad 7,3 mln pasażerów, którzy w 2016 skorzystali z naszych usług – mówi wicemarszałek województwa Jerzy Michalak.

Wzrosty widać też u dalekobieżnych przewoźników. – W 2016 roku planowaliśmy przewieźć w sumie 37 mln pasażerów, ale już dziś wiemy, że tę wartość przekroczyliśmy; ogólny wzrost liczby pasażerów przekłada się również na konkretne trasy, w tym m.in. na liniach Wrocław-Kraków czy Warszawa-Wrocław – mówi Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity.

Nowe pociągi i szybkie połączenia

Największy wpływ na wzrost liczby pasażerów na pewno miały ostatnie inwestycje w infrastrukturę kolejową. PKP Polskie Linie Kolejowe tylko w ciągu ostatnich kilku lat odnowiły na Dolnym Śląsku trasy z Wrocławia do Legnicy, Rawicza, Jeleniej Góry przez Wałbrzych, czy w kierunku Jelcza-Miłoszyce. Wybudowano nowy, z lepszą przepustowością, wiadukt nad ul. Grabiszyńską, który prowadzi pociągi do Dworca Wrocław Główny.
– Powstały nowe przystanki, czas przejazdu mocno się skrócił. Kiedyś do Jeleniej Góry z Wrocławia jechało się nawet 4,5 h, teraz około 2 godzin. Infrastruktura jest mniej zawodna, jest mniej opóźnień. Wyeliminowano wąskie gardła, urządzenia sterowania ruchem pociągów są lepsze, przebudowaliśmy przejazdy kolejowe – wylicza Mirosław Siemieniec, z PKP PLK.

Wiele dworców też zmieniło swoje oblicze, teraz po prostu przyjemniej czeka się na pociąg.  Same składy jeżdżące po Dolnym Śląsku też mocno się zmieniły. Od 2013 roku Koleje Dolnośląskie kupiły 27 nowych pociągów. Monitoring obsługa pasażerów niepełnosprawnych, wifi i gniazda elektryczne stają się powoli standardem. Ostatnio zakupiono 11 nowych Impulsów. Na torach pojawią się w 2018 roku. Dostosowane są do rozwijania dużych prędkości.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ