Stworzą sztuczny liść, który będzie przetwarzał dwutlenek węgla

grafen.jpg

– Stężenie CO2 w atmosferze stale rośnie, próbujemy znaleźć sposób na jego ponowne wykorzystanie – mówi dr Bartłomiej Szyja z Wydziału Chemicznego PWr. Wraz ze swoim zespołem prowadzi badania nad stworzeniem sztucznego liścia na bazie grafenu

Technologie wykorzystujące paliwa kopalne do wytwarzania energii produkują miliardy ton dwutlenku węgla rocznie, który odpowiada m.in. za globalne ocieplenie. Co zrobić z taką ilością CO2? – To jeden z ważniejszych tematów, jakimi zajmują się obecnie naukowcy – uważa dr Szyja z Zakładu Chemii i Technologii Paliw.

Będzie działać jak prawdziwy liść

Wyjaśnia, że dwutlenek węgla jest bardzo stabilną cząsteczką, dlatego  proces jej utylizacji wymaga dużego wkładu energii. – Najlepiej, żeby to była energia  pozyskiwana z odnawialnych źródeł, wtedy cały proces ma sens – mówi naukowiec.  Dodaje, że przyroda radzi sobie z tym problemem poprzez proces fotosyntezy, gdzie CO2 przetwarzany jest w bardziej użyteczne związki , w tym cukry, z użyciem światła słonecznego jako siły napędowej. Jednak ogromna ilość CO2emitowanego do atmosfery przewyższa możliwości absorbcji tego związku przez roślinność i oceany.
– Stąd od jakiegoś czasu na świecie prowadzone są  badania nad utylizacją dwutlenku węgla.  To proces skomplikowany i wieloetapowy. Możliwych jest wiele rozwiązań, które prowadzą do różnych produktów końcowych. Z naszego punktu widzenia, najbardziej interesujące są np. metan (CH4) lub metanol (CH3OH), ponieważ można je ponownie wykorzystać jako paliwa – tłumaczy dr Szyja. – Tym samym zamyka się cykl obiegu CO2 powstającego jako produkt spalania. Nasze podejście jest o tyle nowatorskie, że chcemy w całym procesie zastosować katalizator wykorzystujący grafen – mówi naukowiec. – Chcemy zaprojektować i stworzyć prototyp nieorganicznego urządzenia, posiadającego podobne właściwości, co naturalny liść do przetwarzania CO2.

źródło: pwr.edu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj