DR J. BUKOWSKI: PAŃSTWO NIEPOTRAFIĄCE ZADBAĆ O KULTYWOWANIE PRZESZŁOŚCI NIE JEST GODNE PRZETRWANIA

fot. bykownia.eu

Państwo, które nie umie zadbać o kultywowanie swojej przeszłości, które nie dba o narodowe imponderabilia, które odcina się od swojej pamięci, nie jest państwem godnym przetrwania – powiedział dr Jerzy Bukowski. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja skomentował przyznanie kombatantom przez Sejm prawa do noszenia mundurów wraz z odznakami stopni wojskowych.  

Dr Jerzy Bukowski zauważył, że w roku 1919 podobne wyróżnienie ówczesnym kombatantom przyznał marszałek Józef Piłsudski.

– W roku 1919, kiedy Polska powstała do niepodległego bytu po ponad 120 latach zaborczej niewoli, marszałek Józef Piłsudski w jednym z pierwszych rozkazów jako naczelnik państwa polskiego dał prawo do noszenia mundurów i awansował na pierwszy stopień oficerski tych wszystkich żyjących jeszcze kombatantów Powstania Styczniowego, którzy go nie mieli – wyjaśnił dr Jerzy Bukowski.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych wyraził przekonanie, że kombatanci będą spotykać się z wyrazami szacunku ze strony obecnych przedstawicieli Wojska Polskiego.

– Jestem przekonany, znając ministra Antoniego Macierewicza, też zresztą wychowanego w harcerstwie, a więc w wielkim kulcie (zwłaszcza warszawskie harcerstwo) dla Powstania Warszawskiego, że wszyscy żołnierze, oficerowie dzisiejszego Wojska Polskiego, z najwyższą atencją będą na ulicach, na uroczystościach, na spotkaniach tych umundurowanych kombatantów witać i nawet bez specjalnego rozkazu będą im oddawać cześć – ocenił publicysta.

To był jeden z ostatnich momentów, aby w ten sposób docenić kombatantów, ponieważ z roku na rok jest ich coraz mniej – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

– Za 5 lat będzie ich ok. 2 tysiące, ponieważ są to ludzie nie tylko starsi wiekiem, ale też bardzo często schorowani i bardzo często niosący w sobie rany odniesione zarówno na wojnie, jak również w stalinowskich kazamatach czy w niemieckich obozach. To są ludzie, którzy dzisiaj mają już ostatnia szansę na to, aby właśnie zrealizować to swoje przesłanie przekazywania młodym pokoleniom najpiękniejszych tradycji. Oni z pewnością znakomicie to wykorzystają – zaznaczył gość „Aktualności dnia”.

Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych zwrócił uwagę na fakt, że współcześnie przywraca się bohaterom walki o wolną Polskę należną im cześć i dobre imię.

 – Tych, którzy byli Polakami, tych, którzy realizowali polską rację stanu, tych, którzy walczyli ze zdrajcami polskiej racji stanu i którzy zawsze walczyli o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej, długi czas nazywano zaplutymi karłami reakcji, nazywano bandytami, nazywano ludźmi niegodnymi honoru i szacunku. Teraz przywracamy […] właściwe słowa i teraz mówimy o bohaterze bohater, a o zdrajcy – zdrajca – podsumował dr Bukowski.

źródło: Radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ