Polscy maszyniści winni Holokaustu? Skandaliczne publikacje w zachodnich mediach


„Polski obóz zagłady” – takie sformułowanie padło dziś na antenie dziennika włoskiej komercyjnej stacji telewizyjnej Canale 5 jako określenie stworzonego przez Niemców KL Auschwitz w materiale na temat obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W sprawie tej interweniowała ambasada RP w Rzymie. Skandalicznego zwrotu użyła też dziś brytyjska BBC, określając polskich maszynistów do współpracowników niemieckich zbrodniarzy.

W porannym wydaniu programu informacyjnego Tg5 we włoskiej telewizji przypomniano, że 27 stycznia przypada rocznica wyzwolenia „polskiego obozu zagłady” Auschwitz. Następnie mowa była o uroczystościach z udziałem prezydenta Włoch Sergio Mattarelli i przewodniczących obu izb parlamentu. Ambasada RP we Włoszech poinformowała Polską Agencję Prasową, że w sprawie tego sformułowania natychmiast interweniowała u kierownictwa redakcji dziennika Tg5.

W środę, na dwa dni przed obchodami Dnia Pamięci, polska ambasada wystosowała obszerny apel do włoskich mediów o to, by używać właściwego określenia w odniesieniu do obozu Auschwitz i przypomniała, że poprawna nazwa, zaaprobowana przez UNESCO to:

Auschwitz Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady.

W styczniu polska placówka dyplomatyczna we Włoszech interweniowała także w redakcjach agencji Ansa i dziennika „Corriere della Sera”, gdzie również napisano o „polskim obozie”.

Tymczasem dziś na stronie brytyjskiej BBC pojawiało się skandaliczne sformułowanie mówiące o polskich kolejarzach jako kolaborantach.

Holokaust nie był tylko niemieckim przemysłem zagłady. Potrzebował aktywnego wsparcia norweskich urzędników, francuskich policjantów, polskich kolejarzy i członków ukraińskich organizacji paramilitarnych

– napisano w materiale.

Skandaliczne publikacje medialne zbiegają się w czasie, gdy w mediach społecznościowych prowadzona jest akcja #GermanDeathCamps.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

Niemcy rozpoczęli przygotowania do likwidacji Auschwitz w sierpniu 1944 r. Sukcesywnie ewakuowali więźniów w głąb Rzeszy. Do połowy stycznia 1945 r. wyekspediowali ok. 65 tys. osób, w tym niemal wszystkich Polaków, Rosjan i Czechów. Mimo zbliżania się oddziałów sowieckich Niemcy kontynuowali uśmiercanie Żydów. Komory gazowej po raz ostatni użyli 28 listopada 1944 r.

Pod koniec 1944 r. rozebrano kilkadziesiąt baraków w Birkenau. Niemcy palili dokumenty i zacierali świadectwa zbrodni: zasypywali doły z ludzkimi prochami, rozebrali do fundamentów krematorium IV i przygotowali do wysadzenia pozostałe trzy. Zniszczyli je tuż przed opuszczeniem obozu.

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Według zachowanego raportu więźniarskiego ruchu oporu, stanęło do niego łącznie 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób. Ostateczną likwidację obozu Niemcy zaczęli, gdy ruszyła ofensywa sowiecka. Rozpoczęli ewakuację więźniów w marszach śmierci. Z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. 27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ