PRZYGOTOWANIA DO ZATWIERDZENIA SIECI SZKÓŁ


Na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk wraz z współpracownikami przedstawił stan przygotowań do zatwierdzania sieci szkół oraz odniósł się do zarzutów Piotra Borysa z Platformy Obywatelskiej.

W chwili obecnej jeszcze nie wpłynął do kuratorium żaden wniosek o zatwierdzenie sieci szkół, ale rada miejska Wrocławia już zatwierdziła swój projekt. Dokumenty ws. musza być zatwierdzone do 31 marca br. Kurator powiedział jakiej oczekuje sieci. Ma być ona przyjazna dla uczniów, jednozmianowa, mogą być szkoły 3 albo 4 klasowe, ale wyjątkowych przypadkach. W procesie zatwierdzania będzie monitorowana sprawa zatrudniania nauczycieli.

Ponadto na konferencji prasowej poinformowano o przygotowywanych nowych aktach prawnych. Do 31 stycznia będzie czas na konsultacje podstaw programowych. W momencie kiedy wejdą w życie, rozpoczną się szkolenia nauczycieli oraz przygotowywanie podręczników dla klas 1, 4 i 7-ch.

Inne rozporządzenia, które wkrótce wejdą w życie dotyczą m.in. szkół i klas sportowych, organizacji publicznych szkół i przedszkoli, postepowania rekrutacyjnego, dotacji celowych czy też organizacji prac kuratoriów.

Kurator odniósł się też do zarzutów Piotra Borysa z Platformy Obywatelskiej, który miał na łamach prasy m.in. straszyć, że nie wszyscy dostaną się do szkół z uwagi na podwójny rocznik wchodzący w roku szkolnym 2019/20. Kurator pokazał na duży spadek ilości dzieci w ostatnich latach i uważa, że przewidywana w 2019 r. liczba uczniów na Dolnym Śląsku 44,5 tys. w żaden sposób nie będzie zagrożona wykluczeniem. Zarzuty Borysa nazwał naszpikowane nonsensami i ocenił, że większej ignorancji w sprawach oświaty do tej pory nie spotkał.

autor: Janusz Wolniak

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ