Ujawniło dokumenty pokazujące, że komuniści z Armii Ludowej mordowali Żydów

Wojskowe Biuro Historyczne, którego dyrektorem jest prof. Sławomir Cenckiewicz, ujawniło dokumenty pokazujące, że „mordów na Żydach dopuszczali się bandyci z oddziału Grzegorza Korczyńskiego: późniejszego generała Ludowego Wojska Polskiego, szefa wywiadu wojskowego i wiceministra obrony narodowej”. Chodzi o pogrom Żydów w Ludmiłówce.

W styczniu 1943 r. Korczyński wydał rozkaz Gronczewskiemu odszukania i zamordowania łączniczek „Perły”. (…) Zgodnie z otrzymanym poleceniem Gronczewski odnalazł „Perłę”, do której strzelił ze swojego pistoletu. W tym okresie oskarżony Gronczewski idąc wieczorem przez Ludmiłówke zauważył dwie osoby, które na jego widok uskoczyły w bok. Oskarżony wówczas wydobył pistolet i oddał kilka strzałów w ich kierunku. Okazało się, że zabił kobietę i mężczyznę narodowości żydowskiej – informują dokumenty wskazujące na to, że mordów dokonali komuniści z Armii Ludowej.

W styczniu 1943 r. wszyscy czterej oskarżeni brali udział pod dowództwem Palenia w zorganizowanej przez Korczyńskiego akcji, której zadaniem było wyszukanie i wymordowanie ukrywających się w lasach (…) osób narodowości żydowskich. (…) Zamordowano wówczas około 30 osób ukrywających się przed hitlerowcami w bunkrach – czytamy dalej.

Od listopada 1942 do lutego 1943 roku w Ludmiłówce miał miejsce pogrom społeczności żydowskiej oraz żydowskich członków Gwardii Ludowej, którego dokonali komunistyczni partyzanci z Gwardii Ludowej, pod dowództwem Grzegorza Korczyńskiego.

Zbrodnia ta miała charakter rabunkowy wobec ukrywających się Żydów. Łącznie zostało zamordowanych około stu Żydów ukrywających się w okolicy. W większości ofiarami pogromu były kobiety i dzieci.

źródło: Telewizja Republika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj