​Oto wymierne efekty 500 plus

500 plus.png

Według najnowszego sondażu, dzięki programowi „Rodzina 500+” część dzieci wyjedzie na zimowe ferie po raz pierwszy. To nie wszystko, prorodzinna polityka obecnego rządu spowodowała wzrost urodzin. – To najlepszy wynik od pięciu lat (…), urodziło się 353 tysięcy dzieci. Jeżeli dodamy jeszcze średnio 30-33 tysięcy urodzeń (w grudniu – red.) to na koniec roku będziemy mieli lepszy rezultat niż to było prognozowane – podkreśliła w rozmowie z PAP szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska.

W sondażu IBRIS na zlecenie „Faktu” i Radia ZET zadano pytanie: „Czy według Pana(i) opinii fundusz 500+ pomaga wysyłać dzieci na ferie zimowe?”. Twierdząco odpowiedziało 41,9 proc. respondentów. Odpowiedzi „w niewielkim stopniu” udzieliło 24,3 proc. osób.

Natomiast 9,3 proc. badanych osób przyznało, że fundusze z rządowego programu 500+ umożliwiły im wysłanie dziecka na ferie zimowe po raz pierwszy w życiu. 18.5 proc. badanych na zadane pytanie odpowiedziało przecząco.

Jak przypomniała pod koniec ubiegłego roku minister Elżbieta Rafalska. „od samego początku program „Rodzina 500 plus” był przez opozycję kontestowany, krytykowany”. – Wskazywano, że stanowi zagrożenie dla budżetu finansów publicznych, po czym opozycja stwierdziła, że ten program powinien finansować absolutnie wszystkie dzieci. Różne rzeczy słyszeliśmy na ten temat od opozycji – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W Polsce wzrasta tez liczba urodzin. Według ostatnio opublikowanych badań GUS, w listopadzie 2016 r. urodziło się 33 tys. dzieci, czyli o 5 tys. więcej niż w listopadzie 2015 r. (wzrost o 18 proc.). Od stycznia do listopada 2016 r. zanotowano narodziny 353,5 tys. dzieci.

To najlepszy wynik od pięciu lat (…), urodziło się 353 tysięcy dzieci. Jeżeli dodamy jeszcze średnio 30-33 tys. urodzeń (w grudniu – red.) to na koniec roku będziemy mieli lepszy rezultat niż to było prognozowane 

– oceniła w rozmowie z PAP Rafalska.

Minister zaznaczyła, że do tej pory cierpliwie czekała na dane dotyczące wzrostu liczby urodzeń w Polsce.

A teraz niecierpliwie czekam na efekty i potwierdzenie kolejnych miesięcy. To jest taka pierwsza radość, ale kluczowe dla nas będą kolejne miesiące. Czy będzie to tendencja, która utrzyma się w perspektywie wielu miesięcy 

– powiedziała.

Zdaniem Rafalskiej Polacy to rodzinny naród, który deklaruje chęć posiadania większej liczby dzieci.

Więc być może nasz program 500 plus, stabilna sytuacja na rynku pracy, rosnące wynagrodzenia i perspektywy, stanowią wzrost poczucia bezpieczeństwa, nie tylko materialnego, wśród rodzin 

– stwierdziła minister.

Jej zdaniem, na podwyższenie poczucia bezpieczeństwa może wpłynąć także program „Mieszkanie Plus”.

To wszystko może się składać na ten efekt (wzrostu liczby urodzeń – red.). Plus wzrost gospodarczy, rosnąca konsumpcja i rosnące zadowolenie Polaków 

–  wyliczała szefowa resortu pracy.

Zapewniła, że rodziny nie muszą się obawiać, ponieważ jest zagwarantowana kontynuacja finansowania programu „Rodzina 500+”.

Rynek pracy daje możliwości zalezienia dobrej pracy, lepiej płatnej. Liczymy na uruchomienie inwestycji zarówno ze środków krajowych, jak i funduszu unijnych, co nam zagwarantuje wzrost gospodarczy. Kolejne miejsca pracy, zwiększenie dochodu 

– mówiła Rafalska.

Jak zaznaczyła, z informacji docierających do ministerstwa wynika, że coraz mniej młodych ludzi decyduje się na wyjazd za granicę. – To znaczy, że ci młodzi ludzie zostaną tu i będą zakładać rodziny, będą pracować – podkreśliła szefowa resortu rodziny i pracy.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

2 KOMENTARZE

    • a co z 60 letnim dzieckiem, które ma niepracujących rodziców w wieku 80 kilku lat, nie należy się?
      Od 18 roku życia jest się w Polsce pełnoletnim. Jeżeli nie podobają się pieniądze jakie rodzice zarabiają rozwiązanie jest proste, dziecko może iść do pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ