J. SZAREK: MUSIMY WALCZYĆ Z POLITYKĄ HISTORYCZNĄ NIECHĘTNĄ POLAKOM

Powstanie bazy jest odpowiedzią na szerzenie w zagranicznych mediach kłamliwych informacji o „polskich obozach” – powiedział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Krakowski oddział Instytutu upublicznił dziś wykaz danych załogi SS niemieckiego obozu KL Auschwitz. Lista liczy około 8,5 tys. nazwisk esesmanów, pracujących w obozie od czasu jego powstania do likwidacji.

W internetowej bazie – oprócz nazwisk obozowych funkcjonariuszy – znajdą się inne dane personalne m.in. data i miejsce urodzenia, wykształcenie czy obywatelstwo.

Dr Jarosław Szarek podkreślił, że upublicznienie personaliów załogi obozu KL Auschwitz to element walki z kłamliwym przypisywaniem Polakom zbrodni niemieckich.

– Nadal w mediach zagranicznych niemalże na całym świecie, pojawia się określenie „polskie obozy koncentracyjne”. My nie godzimy się na używanie takich określeń, bo to pojawia się z jednej strony (chciałbym mieć taką nadzieję) w wyniku niewiedzy, ale też w wielu przypadkach jest to zła wola i element prowadzenia pewnej polityki historycznej niechętnej Polakom. Ta baza jest odpowiedzią na te głosy. Skoro mówimy o „polskich obozach koncentracyjnych” to proszę bardzo, pokazujemy, kim była ta załoga –  mówił dr Jarosław Szarek prezes IPN.

Prezes IPN zapowiedział, że udostępnione zostaną inne bazy danych nazistowskich funkcjonariuszy niemieckich obozów zagłady w Polsce.

Baza, która została dziś pokazana powstała w ramach wznowionego śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na terenie obozu KL Auschwitz. Prowadziła je od 2011roku Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ